Bøger / faglitteratur til børn / biografier

Arthur som skrev Sherlock Holmes


Beskrivelse


Her får du historien om forfatteren Arthur Conan Doyle, der skabte fortællingerne om den berømte detektiv Sherlock Holmes og om, hvordan de påvirkede hinandens liv. Illustreret fagbog til højtlæsning for børn fra 6 år. Selvlæsning fra 10 år.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 24. maj 2024

af

af

Stine Veisegaard

d. 24. maj 2024

Her får du historien om forfatteren Arthur Conan Doyle, der skabte fortællingerne om den berømte detektiv Sherlock Holmes og om, hvordan de påvirkede hinandens liv. Illustreret fagbog til højtlæsning for børn fra 6 år. Selvlæsning fra 10 år.

Forfatteren Sir Arthur Conan Doyle, skaberen af den legendariske Sherlock Holmes, kommer til live i denne bog. Man hører om Arthur, fra han var barn og voksede op i en fattig familie med en psykisk syg far. Man følger ham i skolen, til han senere drager ud på havet som matros. Fra Arthur var helt lille, elskede han historier, og som voksen begyndte han at skrive bøger. Med historierne om detektiven Sherlock Holmes oplevede han en berømmelse, der kom til at fylde alt for meget i hans liv. Det endte med, at Arthur skrev en roman, hvor han tog livet af Sherlock Holmes.

En flot fagbog for børn, som er en total fornøjelse at læse. Den er kort, nem at forstå og har smukke illustrationer. Bogen er bestemt også guf for voksne fans af forfatteren og karakteren Sherlock Holmes. Velegnet til fritidslæsning og til emnearbejde i skolen om forfatterskabet.

Der findes ikke andre biografier om Conan Doyle for børn. I serien "Sherlock Holmes (A. Conan Doyle : 2021)" er udkommet genudgivelser af historierne om Holmes for børn, fx Sherlock Holmes - et studie i rødt Disse kan med fordel supplere denne biografi, hvis man ønsker større kendskab til den ikoniske detektiv.



Informationer og udgaver