Bøger / faglitteratur til børn / billedbøger

Det kribler og krabler med insekter og smådyr


Beskrivelse


Mød brumbassen, sneglen, edderkoppen, bænkebideren og flere andre smådyr, som vi kender fra den danske natur. Billedfagbog med flotte fotos for 3-5-årige.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 21. juni 2024

af

af

Louise Mellerup Andersen

d. 21. juni 2024

Mød brumbassen, sneglen, edderkoppen, bænkebideren og flere andre smådyr, som vi kender fra den danske natur. Billedfagbog med flotte fotos for 3-5-årige.

Bogen beskriver de mest almindelige insekter og smådyr i Danmark. Der er informationer om de forskellige dyr, fortalt af dyrene selv. Man får også gode idéer til, hvordan man kan hjælpe insekterne hjemme ved fx at bygge insekthoteller eller så blomster i sin have. Hver side har sin egen farve og koncentrerer sig om et enkelt dyr.

Meget fin fagbog for de mindste om insekter og smådyr. Teksten er kort og præcis. Bogen har nogle flotte farver og en flot opsætning, og nærbillederne af de små dyr er meget smukke.

Lær mere om insekter og smådyr i fagbogen Hvad kribler der?Pigen, der elsker kryb, som er illustreret med realistiske tegninger i farver. I bogen Pigen, der elsker kryb kan man læse om pigen Evie, der er så glad for insekter, at hun kommer til at tage dem med indenforLær mere om insekter og smådyr i fagbogen Hvad kribler der?, som er illustreret med realistiske tegninger i farver. I bogen kan man læse om pigen Evie, der er så glad for insekter, at hun kommer til at tage dem med indenfor.