Bøger / skønlitteratur til børn / billedbøger

Lys i mørket


Beskrivelse


Betty elsker når det bliver aften, for så kan hun læse godnathistorier. Hun holder meget af den om bjørnen Cosmo, som er bange for mørke. Betty vil gerne lære Cosmo ikke at være bange. Sød historie om at være bange, om mørke og lys, for 3-5-årige.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 29. nov. 2024

af

af

Louise Mellerup Andersen

d. 29. nov. 2024

Betty elsker når det bliver aften, for så kan hun læse godnathistorier. Hun holder meget af den om bjørnen Cosmo, som er bange for mørke. Betty vil gerne lære Cosmo ikke at være bange. Sød historie om at være bange, om mørke og lys, for 3-5-årige.

Betty læser om Bjørnen Cosmo, som er bange for mørke. Hun ville ønske, at hun kunne fortælle ham, at han ikke skal være bange for mørke. Pludselig trylles Cosmo ud af bogen, og sammen tager Cosmo og Betty ud i mørket. Hun viser ham skygger, den lysende måne og de følger en ildflue gennem mørket dybt ind i den mørke skov. Her finder de en grotte med vand, hvor de i en båd sejler dybere ind i mørket. Men pludselig befinder de sig i den mest fantastiske hule med glimtende lys. Nu er Cosmo ikke længere bange.

Sød fortælling om at være bange for mørke, men også en fortælling om mørke og lys. Bogen er smukt illustreret med oliekridt-lignende illustrationer. En sød rolig fortælling, som vil egne sig godt til godnatlæsning.

I Loui er mørkerædJeg vil ikke sove har Loui også en god ven, der hjælper ham med ikke at være bange for mørke. Kaninen Simon bevæger sig også ud i den mørke nat i Jeg vil ikke soveI Loui er mørkeræd har Loui også en god ven, der hjælper ham med ikke at være bange for mørke. Kaninen Simon bevæger sig også ud i den mørke nat i .