Berta og hendes tøjkat Misser skal sove hos mormor og hunden Lasse. Men da Berta skal i seng, er Misser væk. Sød billedbog med papsider for 1-3-årige.
Berta bliver afleveret hos mormor, og det går fint med at sige farvel til mor. Hunden Lasse vil gerne have fat i Misser, men det vil Berta ikke have. Lasse får alligevel snuppet Misser, så Berta og Mormor må lede efter den inden sengetid. Da Misser er fundet, ender det med at Berta, Misser og Lasse bliver puttet og sover i den samme seng. Der er flere bøger om Berta, mormor og mormors hund, fx Berta spiller bold.
Sød lille historie, hvor der foregår ting på billederne, som ikke nævnes i teksten. Fx ser Berta betænkelig ud, da mor er gået, og der står at det går helt fint, og man ser Lasse gå med Misser, mens Berta og mormor er optaget af noget andet. Dermed er der lagt op til en snak med de mindste børn om handlingen. Som i de andre Berta-bøger har Berta en lille kontrovers med Lasse, og det løser sig til sidst. Illustreret med enkle tegninger på ensfarvet baggrund.
Alfred vil også overnatte er også en bog til de mindste om at sove hos et familiemedlem.