De 22 babyfrøer fortsætter deres tegneklub og udgiver tegneserier. Vi er med til tegnemøderne, hjemme hos familien Flipper og får lov at læse serierne. Sjov graphic novel til børn fra 9 år.
5. bind om Katte-knægtens tegneklub Tina Grydeske siger endnu engang hej til læserne, i første omgang med den nyhed, at tegneklubben er lukket. Efterhånden kommer de i gang igen og præsenterer nye serier for hele verden. Vi starter med "Frøzilla vs. Mekafrøzilla", hvor Hundemand medvirker. Derefter er babyfrøerne ret søde mod hinanden og laver fine bogmærker. Så kommer tegneserien "Jeg er Dr. Fredric Wertham" om 1950'ernes frygt for at tegneserier skulle gøre børn kriminelle. Senere får vi tegneserien om "To fugle" om fugle med forskellige indgangsvinkler til verden. Til slut er "Robobøf: en tegneserienovelle med Bøf von Edderkopperumpe".
Med kapitler som "Den lange og indviklede historie med meget, meget intens dynamik, som udspillede sig for fireminutter og syvogtredive sekunder siden" kan det kun blive morsomt. Frøerne i tegneklubben er søde og sjove og meget enkelt tegnet. Tegneserierne som frøbabyerne selv laver er lidt mere skitseagtige og minder om søde børnetegninger. Det er guf for alle, der kunne lide HundemandKaptajn Underhyler i farver - det første eventyr og Kaptajn Underhyler i farver Det er en god ide at læse serien i rækkefølge for at få det hele medMed kapitler som "Den lange og indviklede historie med meget, meget intens dynamik, som udspillede sig for fireminutter og syvogtredive sekunder siden" kan det kun blive morsomt. Frøerne i tegneklubben er søde og sjove og meget enkelt tegnet. Tegneserierne som frøbabyerne selv laver er lidt mere skitseagtige og minder om søde børnetegninger. Det er guf for alle, der kunne lide Hundemand og Kaptajn Underhyler i farver Det er en god ide at læse serien i rækkefølge for at få det hele med.
Udover Pilkeys tegneserier kan fx Den første kat i rummet kommer i klemme anbefales.