Bøger / skønlitteratur for børn / billedbøger

Se! - sommer

Del af Se!

Beskrivelse


Se! Det er sommer. Nora nyder solen, er på stranden, vander blomster, spiser vandmelon og laver andre ting, der hører årstiden til. Papbog om sommer til børn fra 1-3 år.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 15. aug. 2025

af

af

Marianne Agger

d. 15. aug. 2025

Se! Det er sommer. Nora nyder solen, er på stranden, vander blomster, spiser vandmelon og laver andre ting, der hører årstiden til. Papbog om sommer til børn fra 1-3 år.

En bog i serien om årstider af Pauline Oud, hvor også Se! - efterår indgår. Det er en kvadratisk bog med papsider i formatet 16x16 cm. Bogen har ti opslag, hvor der på venstre side er en typisk sommerting, der indgår i en lille fortælling på højre side. Fx er der et opslag med en tegning af en parasol på venstre, der er sat ind i en sammenhæng på højre side, hvor Nora ligger i skyggen af parasollen. De andre ting, der tages udgangspunkt i er solen, solhat, vandkande, frugt og bær, sommerfugl, drage, is, badedragt og badebassin. På hvert opslag er der en fugl, der følger med Nora, som man også kan kigge efter.

Sommeren er en skøn årstid, og mange af de dejlige karakteristika ved den varme årstid kommer til udtryk i denne bog, der passer fint til små børn, der er ved at lære de forskellige årstider at kende. Nora er en sød identifikationsfigur, som hygger sig ude i haven og på stranden, imens hun nyder sommeren. Det virker godt at bygge en lille fortælling op om hver af de ti ting, der sættes fokus på, og som man kan se i genkendelige situationer på den anden side.

Opdag med mig - sommerSommerSe! - efterår og Sommer er lignende gode bøger om almindelige ting og aktiviteter, der hører sommeren til, når man er et lille barn Se! - efterårOpdag med mig - sommer og er lignende gode bøger om almindelige ting og aktiviteter, der hører sommeren til, når man er et lille barn Se! - efterårOpdag med mig - sommer og Sommer er lignende gode bøger om almindelige ting og aktiviteter, der hører sommeren til, når man er et lille barn .



Informationer og udgaver