Bøger / faglitteratur

Årgang 2012 : socialliv og samvær i en tid med nye medier


Beskrivelse


Om hvordan den generation af unge, der fylder 18 år i 2012, anvender de digitale medier, og hvordan disse medier påvirker deres adfærd, relationer og sociale liv.

Indhold

Seneste udgave,

1. To generationer spiller ud 2. Medie-menneske-maskine 3. Medierne i dagligdagen, dagligdagen i medierne 4. Tilgængelighedens ulidelige lethed 5. Fra vidensarkiv til tidsfordriv 6. Mine, dine og vores medier 7. Privatlivets hvad? 8. Mine venner har flere venner end dine venner 9. Velkommen til 2012


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (5)


Bibliotekernes vurdering

d. 22. mar. 2011

af

af

Jytte Bræmer

d. 22. mar. 2011

Sociologer, pædagoger, lærere, medieforskere, alt i alt en meget bred målgruppe af folk, der interesser sig for den teknologiske udviklings indflydelse på vores adfærd og relationer.

De, der fylder 18 år næste år, er første årgang, der med rette kan kalde sig digitale indfødte. De har ikke levet i en verden uden internet. Deraf betegnelsen årgang 2012. Bogens resultater er skabt gennem en række kvalitative interviews med to skoleklasser, og som sammenligningsgrundlag er 8 voksne ligeledes blevet interviewet. Medierne er blevet tovejs, vi lever gennem medierne, og giver mere og mere af os selv til medierne. I mange af udsagnene er de to aldersgrupper enige, men når det kommer til konkret praksis, viser det sig, at den vigtigste forskel på de to generationer er, om de overhovedet skelner mellem det fysiske og det digitale liv. Bogen giver en skarp og præcis karakteristik af den påvirkning, medierne har på vores liv. Fx det faktum, at mobiltelefonen har fået en taktil dimension, hos de unge er den konstant i fysisk kontakt med kroppen, og der knyttes en intimitet til maskiner og medier. Bogen er vigtig forskning i sammenhængen mellem vores sociale liv og mediebrug.

Ligger i forlængelse af Morten Bays Generation Netværk 1,5, 2008 og Hjarvads: Det selskabelige samfund, 2.udg., 2005. For nylig er Jensen: Mobilitetsmani, 2011 udkommet.

Bogen præsenterer resultaterne af en undersøgelse af, hvordan de moderne medier påvirker vores adfærd, relationer og sociale liv.


Gymnasieskolen

Årg. 94, nr. 17 (2011)

af

af

Benny Jacobsen

Årg. 94, nr. 17 (2011)


Politiken

d. 9. apr. 2011

af

af

Poul Aarøe Pedersen

d. 9. apr. 2011


Jyllands-posten

d. 20. juli 2011

af

af

Simon Staffeldt Schou

d. 20. juli 2011