Bøger / skønlitteratur / romaner

Pas på, Lars Erik


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Sammen med vennen Karl August bliver de to brødre Lars Erik og Henrik involveret i mange spændende oplevelser: en flugt hjemmefra, et sammenstød med to slagsbrødre og en gammel DKW.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 19. dec. 2018

af

af

Bente Holmgaard Nielsen

d. 19. dec. 2018

Fortsættelse af Når hanen galer og De to brødre. Lars Erik føler sig dum, fordi han ikke kan finde ud af et regnestykke, og så løber han hjemmefra med en kammerat, men ikke alt for langt hjemmefra, for de skal jo helst findes igen. En sjov bog, hvor skildringen af drengene, det gule hus på skrænten og familielivet er lige så god, som i de foregående bind. Thøger Birkeland er en af de få børnebogsforfattere, der kan skrive sjovt og spændende, uden at det går ud over trygheden, og som kan forene det børnene kan lide med et virkeligt godt sprog og en helt ægte skildring af børn og deres miljø. Fra 11 år. Anbefales varmt til alle biblioteker.


Bibliotekernes vurdering

d. 19. dec. 2018

af

af

P. Borre Larsen

d. 19. dec. 2018

Pas på Lars Erik ligger på linie med De to brødre. Far er i sit "novemberhumør", og da han skal hjælpe Lars Erik med en regneopgave, som denne alligevel ikke forstår, bliver stemningen dyster. Lars Erik vil flygte hjemmefra, men får til alt held den mere robuste Karl August med. De ender ude ved stranden og finder en hule, hvorfra de fjerner en ny fiskesnøre, som bliver delvis ødelagt. Det ender med en fejde med de drenge, som ejer hulen. Man læser denne bog med stor fornøjelse. God udlånsbog for drenge og piger 11-13 år.