Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Frode Fredegod


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Sagnet om den danske Kong Frode, som erobrede hele Norden, og som skabte fred i mange år og derfor fik tilnavnet Fredegod.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Frederik Jakobsen (skole)

d. 18. dec. 2018

Hvem har ikke som barn glædet sig over beretninger om alle vore sagnkonger og deres gerninger. Her er en meget fængslende gendigtning pf sagnet om Frode Fredegod. Blandt de andre personer, somoptræder i hovedroller omkring ham er kong Erik Regnersøn og dennes broder Roller. Bogen har alle de ingredienser, som skal til for at virke spændende, der er trolddomskraft, elskovsdrik,slangegift m.m. Der berettes om mod, klogskab o.s.v., nogle personer bliver glorificeret, andre dadiet. Bogen har nogle gode store sort/hvide tegninger af Uona Osz, og der er en meget læsevenligtypografi. Der optræder mange personer i bogen, men det kan ikke være anderledes, når meget skal fortælles på relativt få sider. Bogen skal nok finde læsere. Selvlæsning fra 4.-5. klasse ogoplæsning fra 3. klasse.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Kirsten Rossen (børn)

d. 18. dec. 2018

I rækken af Branner og Korchs historiske fortællinger kommer nu Frode Fredegod, genfortalt af Jørgen Liljensøe. Sagnkongen Frode Fredegod forekommer 1. gang hos Saxo, hvis »Danmarks RigesKrønike« blev skrevet i 100-tallet. Liljensøes genfortælling er skrevet i pagt med middelalderens eventyrverden. Her forekommer forhekset grød, elskovsdrikke, sø-kvæk, troldkvinder m.m. Denhandlingsmættede fortælling er berettet med samme barokke humor, og fortalt i det enkle og kontante sprog, som også præger de islandske sagaer. Typografien er klar og tydelig, hvilket gør bogenegnet for både gode og svage læsere i alderen fra 11 år. De sort/hvide illustrationer af Ilona Osz fungerer fint i overensstemmelse med historiens lune. For alle børnebiblioteker.


Berlingske tidende

d. 1. maj 1980

af

af

-st

d. 1. maj 1980


Lands-avisen Aktuelt

d. 21. juli 1980

af

af

Steffen Larsen

d. 21. juli 1980