Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Ole og Inga på farlig ferie


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Søskendeparret Ole og Inga er alene på sommerferie i Jugoslavien. De deltager i jagten på en hønsetyv - men så bliver byen, de bor i, ramt af jordskælv.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Tage Aarup (skole)

d. 18. dec. 2018

Ole og Inga fra Odense flyver til lugoslavien, hvor de skal besøge et par jævnaldrende venner - at det kniber lidt med kommunikationen virker tilsyneladende ikke hæmmende på venskabet. Mens deopholder sig hos den jugoslaviske familie, har de mange forskellige småoplevelser, men den helt store begivenhed indtræffer den dag jorden begynder at ryste. I et kort øjeblik gynger og skælveromgivelserne - huse styrter sammen og mennesker kvæstes og dræbes. Det er en oplevelse, som gør et stort indtryk på dem, og den bevirker, at de dagen efter må rejse hjem.. Bogen udkommer i en nyletlæsnings-serie. Handlingen er - trods de ydre omstændigheder - måske nok lidt tynd, men bogen har en tiltalende lay-out, gode illustrationer og et sprog, som gør den uhyre let tilgængelig formeget svage læsere på 4.-5. klasse-trinet.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Bente Kamp (børn)

d. 18. dec. 2018

Søskendeparret Inga, 9 år, og Ole, 12 år, flyver alene til Jugoslavien. De skal besøge en jugoslavisk familie. De danske børn kan ikke et ord jugoslavisk. Under opholdet impliceres de i entyvejagt, der får en brat ende p.g.a. jordskælv. Inga såres, men reddes ud af et jordskælvsramt hus af selveste tyven. 600 mennesker er blevet dræbt ved katastrofen, tusinder er hjemløse, men de 2danske børn kan forlade slagmarken og tage hjem til forældrene i Danmark. En »turistoplevelse« rigere. Handlingen forekommer konstrueret. Lidet sandsynligt at 2 børn får lov at tage alene til etfremmed land uden kendskab til landets sprog og med et perifert kendskab til værtsfolkene. Kurt Westergård har illustreret denne ferieberetning med dækkende, sort/hvide kultegninger. De tilløb tilspænding, der er, fuser ud ved den overfladiske behandling af de alvorlige emner. Teksten består af korte linier, hvor de længste ord er delte og er så let, at den kan læses fra 9-10 år.