Bøger / skønlitteratur / tegneserier

Farvel, Brindavoine og Geværblomster


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Tegneserie. 2 historier om den unge franskmand Lucien Brindavoines ekstraordinære oplevelser før og under l. verdenskrig.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Arne Holst (skole)

d. 18. dec. 2018

Tegneserie i farver. I 4. bind døde heltinden Adele Blanc-Sec under de for denne serie karakteristiske, overnaturlige omstændigheder. Det bebu-des, at hun dukker op igen, men som en parentesfår vi i dette hæfte en to-delt historie om den arrogante Lucien Brindavoine. Han får et særpræget tilbud om eventyrlige oplevelser frem for et kedsommeligt lediggængerliv af en vis Basile Zarkhov.Oplevelserne består af en dramatisk rejse sammen med en excentrisk englænder til Afghanistan, hvor der midt i ørkenen er rejst en fantastisk by, Iron City. Ejeren, milliardæren Otto Lindenberg, eromgivet af en flok særprægede personer, som gradvis får has på hinanden. Under flugten fra Iron City i luftskibet Wall Street IV omkommer alle, da luftskibet bliver beskudt af en russiskpanserkrydser. Dog - Brindavoine overlever, og historien fortsætter under titlen: Geværblomster. Det er 10 sider om 1. verdenskrig med pacifisten Brindavoine som deltager og tilskuer til krigensrædsler. Det er et studie ifantasifulde og groteske effekter med satiren konstant lurende under overfladen. Nationale særheder beskrives med megen humor og den komplicerede handling er ladet medintens spænding. Raffinerede tegninger. Farvelægningen understreger historiens atmosfære. For voksne læsere.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Anders Hjorth Jørgensen (børn)

d. 18. dec. 2018

Et intermezzo mellem de to episoder i dette tegneseriealbum antyder en forbindelse mellem Brindavoine og Adele Blanc-Sec fra Adeles ekstraordinære oplevelser. Selv om Adele som bekendt nu erdød, skulle sammenhængen fremgå af denne series bd. 5, som (hvis man altså kan tro på foreliggende bagsidetekst) er på vej. Den tematiske sammenhæng ser man allerede. - Ligesom i »Adele« er 1.verdenskrig ensbetydende med Ragnarok. I Farvel Brindavoine sender en vanvittig, døende rigmand den vege, resignerede helt ud på et eventyr, som skal vise, om Brindavoine er værdig til at arve ham.Det medfører en række hændelser ligeså usandsynlige og tilsyneladende ulogiske, som man kender dem fra »Adele«. Men brikkerne falder på plads og afslører et magtspil på det symbolske plan omkapitalismens forbandelser. Men det allegoriske eventyr og den fantastiske fiktion afsluttes brat af krigens mørke. Anden episode, »Geværblomster« beskriver en lille hændelse fra 1. verdenskrig. Etforstemmende, frastødendeog dybt tragisk antikrigsbillede. - Tardi bliver stadig mere skitsepræget i sin streg. Men hans sideopbygninger som visuelle helheder, hans alligevel skarpefigurkarakteristikker og stemningsmættede farvesammensætninger gør også dette album til medrivende og tankevækkende tegneseriekunst for unge og voksne!.


Information

d. 18. juli 1981

af

af

Søren. Vinterberg

d. 18. juli 1981



Informationer og udgaver