lorem ipsum dolor sit amet ...
Tidsskrift
Hent dine bestillinger på dit foretrukne bibliotek
Bøger / skønlitteratur for børn / romaner
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Artiklen er en del af
Artiklerne i handler ofte om
Fra
Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser
...
...
...
...
...
Børnenes bedemand
Oscar K.
Star Girl - koncert eller kirsebær
Nicole Boyle Rødtnes
Sex, løgn og latin
Nils J.A. Schou
Urværksprinsen
Cassandra Clare
Drengen i den stribede pyjamas
John Boyne
Bennys bold
Peter Mouritzen
Kan man tro på Pia?
Erik Vierø Hansen
Vilmas hest
Cecilia Lidbeck
Manddomsprøven og andre noveller
Peter Mouritzen
Man skal ikke pynte sig med lånte fjer
Marie Duedahl
d. 5. apr. 2019
af
af
Anne-Marie Schmidt
d. 5. apr. 2019
Dene bog, der første gang udkom i Dominoserien i 1981, fortæller i jegform om den 15-årige Leif. Leif er en drømmer, der ikke kan skelne mellem løgn og sandhed, drøm og virkelighed. Han er ny i skolen, men bliver ikke accepteret af de øvrige, bortset fra Gustav, bogens fortæller, der som den eneste opnår en form for kontakt med Leif. Kammeraterne synes, at han er sær og de stoler ikke på ham. Da Leif konfronteres med kammeraternes foragt som følge af en af sine løgne, realiserer han en af sine drømme og kaster sig som en fugl ud fra 5. sal og begår på den måde selvmord. - Sammenlignet med første udgaven er teksten i denne udgave sat med mindre, men stadig læsevenlige typer og illustrationerne er væk, medens selve historien er uændret. Omslagsillustrationen, der denne gang viser et drømmende barn, der betragter en fugl bag tremmer, signalerer en yngre målgruppe end den første udgave. - Selvom bogen æstetisk fremtræder betydelig bedre end sidst og selvom den fortællerenvedkommendehistorie om unges tilpasningsproblemer og omgivelsernes mangel på forståelse, kan man godt undre sig over, at den genudgives, fordi historien aldrig rigtig fænger. Som læser fornemmer man tydeligt, hvordan den voksne forfatter bag fortælleren videregiver sine synspunkter og sin viden uden at inddrage læseren. Henvender sig til børn fra 11 år.
d. 18. dec. 2018
af
af
August Danielsen (skole)
d. 18. dec. 2018
Leif er ikke lykkelig. Derfor digter han sig en drømmeverden for at holde tilværelsen ud. Han pusler også meget med tanken om at kunne flyve som en fugl. Leif ejer evnen til at kunne forbløffeomverdenen med sine løgne, som grænser til det troværdige og acceptable for løgne. De kunne blive hans styrke, hans særkende, men han forstår ikke at administrere dem i forholdet til sinekammerater. Da han så heller ikke en gang kan få lov til at holde fugle i hånden, begår han selvmord, kun 15 år gammel. Historien fortælles af Leifs jævnaldrende kammerat, som aldrig kommer ind pålivet af ham. Det gør læseren heller ikke, men billedet af et ulykkeligt menneske træder tydeligt frem. Leif er en ener, men dog et menneske, vi alle sommetider støder på. Læseren føler sig ladttilbage med en trang til at forstå og hjælpe Leif, men bogen giver ingen fingerpeg om hvordan. En letlæst, men bestemt ikke lettilgængelig bog. Dens intentioner træder ikke tydeligt frem, og dog erden vanskelig at afvise.For skolebibliotekets 13-17 årige lånere i et forsigtigt ex .tal.
d. 18. dec. 2018
af
af
Sus Rostrup (børn)
d. 18. dec. 2018
Leif begår selvmord som 15-årig ved at springe ud fra den lejlighed på 5. sal, hvor han bor med sin mor. Den næsten anonyme Leif, som ingen rigtig kender, men som på ét punkt adskiller sig frade andre: han lyver. Eller rettere, han opdigter sit liv. Skellet mellem drøm og virkelighed eksisterer ikke for ham, han opfinder personer og begivenheder - digter en virkelighed, som harmonerermed hans drømme. Kammeraterne oplever ham som sær og upålidelig; Leif forbliver isoleret og gør ikke selv noget særligt for at blive accepteret. Ingen blander sig i hans skæbne, der tilsyneladendeikke giver anledning til indgriben. Hans »drømmeløgne« får uhindret lov at udvikle sig, indtil de uundgåeligt bringer ham i en konfrontation med den virkelighed, han er forsvarsløs overfor.Historien om Leif fortælles af Gustav, den eneste, der får opbygget en slags kontakt til ham, og som bagefter står tilbage med spørgsmålet, om der kunne være grebet ind. Bogen er letlæst i sammeudformning som øvr. bd. iserien og med dækkende tegninger. Det er en lavmælt, tøvende og indlevet beretning, der med Gustav som fortæller ikke kommer rundt om hele personen Leif, men som giver énindfaldsvinkel. Den giver ingen svar, men rejser væsentlige spørgsmål om ansvar og ansvarlighed. Fra 11 år.
årg 5, nr 4 (1987)
af
af
Ig
årg 5, nr 4 (1987)
årg 39, nr 8 (1986)
af
af
Ib Holdt
årg 39, nr 8 (1986)
d. 8. apr. 1981
af
af
Ove Kreisberg
d. 8. apr. 1981
d. 13. juli 1981
af
af
Steffen Larsen
d. 13. juli 1981
d. 4. feb. 1981
af
af
waagner
d. 4. feb. 1981
d. 27. okt. 1981
af
af
Herman Oschlak
d. 27. okt. 1981
d. 20. mar. 1981
af
af
st
d. 20. mar. 1981
d. 2. nov. 1981
af
af
Ellen Buttenschøn
d. 2. nov. 1981