Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Døden fra Den store Skygge


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


I kampen mod forureningen fra den kemiske fabrik, stormer befolkningen som en sidste udvej fabrikken for at tage billeder og film, så de kan vise den øvrige del af landet, hvad der foregår i fabrikken.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Margot Andreasen (børn)

d. 18. dec. 2018

Fortsættelse af Den store Skygge, se også bedømmelsen af den. - Lægen, som blev arresteret, er vendt tilbage til fiskersamfundet, der nu er ved at være rede til en samlet protestoffensiv, somskal rette alles øjne mod de urimeligheder, fabrikken påfører befolkningen. Protestaktionen sættes i scene af en journalist, der forgæves har forsøgt at få sin avis til at omtale forureningssagen.Planen går ud på, at omegnens folk skal trænge ind på fabrikkens forbudte område. Da det sker bliver de mødt af vagt-mænd, som brutalt forsøger at slå oprøret ned. Vagterne går endog så vidt somtil at skyde på de indtrængende. Folkene opnår imidlertid, hvad de har villet med deres aktion, idet den får den ønskede mediedækning. På den baggrund bliver der foranstaltet én undersøgelse afforureningsgraden. Fabrikken bliver midlertidigt lukket, og de skadelidte familier får en erstatning, men de ansvarlige bliver ikke straffet for de gener, fabrikken har påført lokalbefolkningen,idet de ansvarligemyndigheder ikke vil placere noget ansvar. - Trods sin sproglige og tematiske enkelhed er det en stærk beskrivelse af et væsentligt samfundsproblem. En beskrivelse, som ikkeforekommer urealistisk, selv om sagen er sat på spidsen.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Ina S. Due (skole)

d. 18. dec. 2018

Med slutreplikken fra Den store Skygge: »Nu skal der kæmpes«, fortsætter 2. bind i letlæsningsserien omkring Goja og Mik med det første dødsfald, fremkaldt af forgiftning fra den kemiskefabrik, - Den frigivne læge prøver forgæves sammen med den efterhånden meget opskræmte landsby, hvor flere og flere bliver syge, at råbe landets regering op, og da pressen heller ikke vil omtaleforholdene, tager befolkningen sagen i deres egen hånd. I et åbent oprør invaderer de fabrikken, og først da denne episode filmet bliver sendt ud i TV, tvinges fabrikken gennem en retssag til atlukke, uden at nogen bliver pålagt ansvaret. Det er »et tragisk uheld«. - Udstyr, sideantal og illust. som i den første bog med korte linier og klare typer i »vers-opstilling«, som gør bogen nem atlæse. Farvelagt forside af oprøret. - Et anbefalelsesværdigt tilbud af litterær værdi for vore svage læsere fra 5. kl. med oplagt mulighed til at komme ind på, hvad der kan true et samfund, herfocuseret omkring deøkonomiske hensyn i en livstruende forureningssag. - Bøgerne har foran en liste over andre udgivelser i ok-serien fra samme forlag. - Også til læseklinik, fri-læsning, udlånetog kl. time.