Bøger / skønlitteratur for børn / dyrefortællinger

Bymusen og landmusen


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Billedbog i sort/hvid og farve. En bymus og en landmus mødes og skændes om, hvem af dem, der lever på den bedste måde. De beslutter at besøge hinanden på skift for at afgøre sagen.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Ove Frank (skole)

d. 18. dec. 2018

Det gamle eventyr om de to mus fra hver sit miljø, der hver især besøger hinanden ved juletid, og hver for sig finder ud af, at hjemme er bedst, er i denne billedbog genfortalt i en megetenkel og kort form af Jan Mogensen. De korte tekstafsnit er trykt med læsevenlige typer; store, når teksten er anbragt på siden over for et helsides billede, og lidt mindre, når den er anbragtunder et dobbeltsidet billede. På de 28 sider, format 25 x 19 cm, findes der 3 mindre, 5 helsides og 4 dobbeltsidede illustrationer, der er lavet som sort/hvide akvarel-valørmalerier med blå,unuanceret akvarelfarve anvendt som himmel og vand, samt baggrund i de mindste billeder. Billederne er dygtigt lavet og viser musenes miljø med næsten fotografisk nøjagtighed. Det enkle, svagtdramatiske eventyr er egnet til oplæsning i bhkl. - 2. kl. Den korte tekst egner sig med støtte fra de gode informative billeder til selvlæsning i 2.-3. kl.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Bodil A. Beck (børn)

d. 18. dec. 2018

Billedbogsudgave af den æsopiske fabel, genfortalt efter Asbjørnsen og Boe's version, der er mere bred og fortællende end de ældre versioner. Bymusen og landmusen kan ikke blive enige om, hvemaf dem, der lever bedst. For at få sagen afgjort, beslutter de derfor at besøge hinanden ved juletid. Først ta'r bymusen på landet. Den finder, at nok er maden her rigelig, men ikke viderespændende. Så er det landmusens tur til at komme til byen. Den overvældes helt af de mange lækkerier, den bliver budt på, og kan næsten ikke få nok. Men den bliver fuld af det stærke juleøl ogdermed et let bytte for katten. Kun ved et tilfælde slipper den med livet i behold, og skynder sig derefter hjem på landet. For nu har den fået nok af det søde - men farlige - byliv. Illustreretmed velkomponerede hel- og dobbeltsidede billeder, der i stort målestoksforhold, udtryksfuldt gengiver og uddyber teksten, og viser at JM også med en begrænset brug af farver - her grå, hvid ogklar lyseblå - mestrer at lavestemningsfulde billeder. En dejlig billedbog til de 3-6 årige.


Politiken

d. 27. sep. 1983

af

af

Sus Rostrup

d. 27. sep. 1983


Information

d. 24. dec. 1983

af

af

Lone Thau

d. 24. dec. 1983