Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Tårnfalken


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Theos elskede Mickle bliver dronning. Samtidig iværksætter hærens øverstkommanderende og nabolandet Regia et komplot mod hende, og snart raser krigen i Westmark. Desperation forvandler Theo til en rasende tårnfalk i opgøret mod forræderne.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (7)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Jytte Kjær Schou (børn)

d. 18. dec. 2018

T denne 2. del af Westmark-trilogien (1. del: Frihedens klokker) hærges landet af en krig med nabolandet Regia. Den unge Mickle er blevet dronning, og hendes kommende mand, Theo, er på rejse ilandet for at lære det nærmere at kende. Han involveres i krigen sammen med sine tidligere venner med de revolutionære ideer og bliver efterhånden en af regiernes mest ubarmhjertige modstandere.Freden reddes i land ved Mickles klogskab, og en borgerkrig undgås ved et kompromis: kongedømmet opretholdes, men magten deles mere demokratisk ud på flere hænder. Krigens gru, mekanismerne bag denog dens psykologiske virkning på mennesker står klart for læseren. Man får et nuanceret billede af menneskesindets mange facetter og livets kompleksitet. Som bd. 1 en virkelig velskrevet og megetengagerende bog for de ældste (fra ca. 13 år) og mest modne af børnebibliotekets lånere samt for ungdomsafdelingen. Smuk, kalejdoskopisk og dækkende omslagsillustration af Tord Nygren.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Ebbe Dissing (skole)

d. 18. dec. 2018

Theo, kommende prinsgemal i kongeriget Westmark, rejser rundt for at lære landet at kende, inden han skal giftes med dronning Augusta. Han udsættes for et attentatforsøg og trækkes ind i etvæld af begivenheder omkring landsforræderi og krig med nabostaten Regia. Theo bliver del af en modstandsbevægelse, der både ønsker økonomiske og sociale ændringer i Westmark men samtidig kæmpersom snakhaner mod de indtrængende regiere. Han får tilnavnet Tårnfalken. Augusta overtager selv hærledelsen og dygtig som hun er, lykkes det hende at stoppe de angribende. Hun tilbyder den regiskekonge en fredsaftale, som han accepterer. Historien ender med, at de to lande slutter fred, og med forsøget på at skabe en social og økonomisk retfærdig stat i Westmark. Kompositorisk er bogenopbygget omkring en lang række forvirrende spring i handling, tid og sted, persongalleriet er meget stort og svært at holde sammen på mange personer står svagt skildret i handlingssammenhængen.Sprogligt ret vanskelig medsvære konstruktioner og mange lange ord. Fra 14-15 år. Ingen særlig uv-relevans.


Jydske tidende

d. 28. dec. 1984

af

af

Per Borgaard

d. 28. dec. 1984


Plys

1985

af

af

Hugo Hørlych Karlsen

1985


Jyllands-posten

d. 17. dec. 1984

af

af

Annelise Vestergaard

d. 17. dec. 1984


Aktuelt

d. 24. apr. 1985

af

af

Steffen Larsen

d. 24. apr. 1985


Information

d. 7. mar. 1985

af

af

Henning Mørch Sørensen

d. 7. mar. 1985