Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Nisse M. vender tilbage


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Da Nisse efter at have slået Anders halvt fordærvet vender tilbage til skolen, forsøger Anders igen at få magt over ham. Vil det lykkes, eller kan Nisse gøre sig fri?

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Gudrun Møller (børn)

d. 18. dec. 2018

Fortsættelse af Nisse M slår igen (81/39) om den lille, forsagte Nisses venskab med den barske Anders. Efter begivenhederne i første bog har Nisse boet hos sin farmor i et halvt år, og han harudviklet sig både fysisk og psykisk, og er således godt rustet til gensynet med forældre, skole og især Anders. Nisses forældre er nu meget indstillede på at støtte Nisse, og i skolen får han bedrekontakt med kammeraterne end tidligere. Da han stadig føler lidt sympati for Anders, genoptager han dog venskabet, men på et meget mere jævnbyrdigt niveau, da han nu kan gennemskue ham. Anders'håbløse hverdag er uændret med dårlige menneskelige og sociale forhold, og hans desperate forsøg på at bevare venskabet med Nisse mislykkes, fordi han er så følelsesmæssig forsømt, at hele hansadfærd er upålidelig og destruktiv. Til slut fjernes Anders fra skole og hjem, og han bliver således den totale taber, medens Nisse vil klare sig. Det er en spændende og velskrevet bog, som nokgiver et nuanceretbillede af drengenes indbyrdes forhold, men rammen er meget sort/hvid og problemløsningen meget kontant. Man savner en mere nuanceret beskrivelse af omgivelserne og noglekonkrete forsøg på hjælp. Bogen kan anvendes til oplæsning og diskussion med større børn, og selvlæsning fra ca. 11 år.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Merete Egholm Nielsen (skole)

d. 18. dec. 2018

En fortsættelse af Nisse M slår igen (81/39). Nisse M er nu vendt tilbage til sine forældre og til skolen efter et års ophold i Småland. Forældrene skal ikke skilles, tværtimod ventes derfamilieforøgelse - og både faren og moren prøver at hjælpe med de vanskeligheder, der opstår i skolen, hvor Anders (drengen der var Nisses »ven« - og som Nisse var 1 cm fra at slå ihjel) stadiggår. Nisse er meget splittet i sit forhold til Anders. Han forstår Anders' reaktionsmønster, fordi han kender Anders' hjemlige forhold, men samtidig tager han afstand fra Anders og prøver at fåandre venner i klassen. Bogen er en fin psykologisk skildring af Nisses loyalitetskonflikt - men med mange voldsomme scener ind imellem. Bogen vil egne sig til højtlæsning i klassens time/dansk fra4. kl. - hvis man som lærer er sikker på, at man ikke har »Anders'er« i klassen. Hvis det er tilfældet, går bogen nok for tæt på »urørlighedszonen«, idet beskrivelsen af Anders' hjem udelukkende ernegativ. Selvlæsning fra5. klasse.



Informationer og udgaver