Bøger / skønlitteratur for børn / billedbøger

Valdemar som havde 7 liv : et trafikeventyr


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Billedbog. Valdemar går med gravhunden Prinsen ud på eventyr. Der sker farlige trafiksituationer, hvor Valdemar mister seks liv. Det sidste liv må han passe godt på.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Gunnar Nielsen (skole)

d. 18. dec. 2018

Billedbog i farver med et trafikeventyr. Valdemar vil ud at opleve eventyret i den vide verden. Han tager sin hund med og oplever sandelig også mange sære og farlige eventyr. I virkelighedengår han bare en tur med hunden, og i virkelighedens verden kommer han ud for mange farlige trafiksituationer. Faktisk når den arme unge på mindre end en times tid at begå alle de fejl, som børntiest begår i trafikken. Da han kommer hjem, har han mistet seks ud af de syv liv, som hans far havde fortalt, han havde. Men ét er tilbage, og det må han så i fremtiden passe godt på. Selvom bogener et bestillingsarbejde for »Nationalforeningen for Trafiksäkerhetens Främjande« og i Danmark udgivet i samarbejde med »Børnenes Trafikklub« under »Rådet for Større Færdselssikkerhed«, har denkendte tegner og den ligeså kendte forfatter formået at lave en fantasirig og velfortalt historie. Både billede og tekst er fuld af lune og supplerer hinanden på bedste vis. En billedbog, dersagtens kan læses op for voreyngste elever for sin egen skyld. At den så samtidig giver dem lidt pædagogisk færdselsopdragelse, er da kun en ekstra fordel. For forældre og andre voksne, er derbagest fem sider om børn og trafik samt lidt reklame for »Børnenes Trafikklub«.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Walther Knudsen

d. 18. dec. 2018

Færdselsorientering for mindre børn er et svært emne at få styr på i bogform; ofte bliver behandlingen for skematisk, ren regelindlæring med et nødtørftigt handlingsskelet. Her er denne boganderledes, som undertitlen også antyder. Valdemar på ca. 6 år har 7 liv, da han går hjemmefra sammen med gravhunden Prins for at opleve eventyret og for at slippe for sine to »onde brødre«.Imidlertid »mister« han de seks liv et efter et ved ubetænksomhed og uforsigtighed. Han går ud foran en cyklist, går over gaden uden for fodovergangen, sætter sig bag en holdende bil, låner encykel, der er for stor, kører i bil uden sikkerhedssele og vælter til sidst en mo-tionist ved hjælp af hundesnoren. Han vender hjem med sit ene liv, som han herefterdags må passe bedre på. Bådeforfatter og tegner blander på bedste vis fantasi og virkelighed, de hverdagsagtige færdselsforhold blandes underfundigt med eventyrelementer. De to ophavsmænd burde iøvrigt ikke krævepræsentation, da de retfærdigvis er rigtrepræsenteret i børnebibliotekerne. Afsluttende er der 5 sider udelukkende til den voksne, med råd og oplysninger om børn og trafik og en opfordring tilmedlemsskab af Børnenes Trafikklub. Forlaget mener, at bogen er for de 4-10-årige, men overgrænsen er nok snarere 8 år.



Informationer og udgaver