Bøger / skønlitteratur for børn / billedbøger

Manden på kassen


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Billedbog. Fru Nielsen har ikke noget imod manden, der drikker sine to øl foran hendes købmandsbutik, men beboerne er sladderagtige og beskylder ham for at være børnelokker!

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Bente Nielsen

d. 18. dec. 2018

Denne stærke brugs-billedbog er en moderne version af historien om den lille fjer, der på grund af omgivelsernes fordomme og kedsomhed lynhurtigt bliver til mange høns. Det er også historienom det hjertensgode menneske, som intet kan stille op, når dumheden får overtaget. I et moderne storbymiljø fortælles historien om den gode fru Nielsen. Hun har ikke noget imod manden, som sidderforan hendes butik og drikker sine to øl. Kvarterets beboere er negative og sladderagtige, hvorpå fordommene blomstrer og udvikles trods forskellige fornuftige folks indgriben. Bogen giver etganske godt billede af et miljø, som ikke er særlig udbredt i billedbogslitteraturen. Den korte tekst er i god harmoni med billederne, der i en lidt grov stil og med et lidt grelt farvevalg passergodt til bogens miljø og stemning. Bogens personbeskrivelse er, ikke mindst i kraft af de udtryksfulde ansigter, levende og realistisk og med fuld sympati for de svage i samfundet. Bogen lægger optil diskussion og vilvære velegnet til oplæsning og snak fra 6 år. Bogen kan læses fra 10 år og vil da stadig have interesse.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Søren A. Sørensen (skole)

d. 18. dec. 2018

Det at være anderledes... Selvfølgelig skal det diskuteres i klassen - og bliver det. Hertil er denne småbørnsbog et bidrag, måske ikke det mest velegnede, idet bogen uden forbehold tager de,der er anderledes i forsvar, kalder på medlidenhed, men undlader at pege på den mulighed, at disse måske kunne have en lettere tilværelse, hvis de holdt deres anderledes adfærd mere for sig selv istedet for at stille den til skue: Som manden i denne bog, der dagligt køber sine to øl i fru Nielsens butik og placerer sig lige foran indgangen og nedsvælger sine pilsnere under bøvs og tilråbtil passerende damer. Disse damers forargelse og antydninger fører til, at manden får ry for at være børnelokker, trues med politi og foretrækker at finde et andet sted. Problemet bringes gennembørnelokker-sladder ind i klassen og lærerinden leder en samtale med børnene om andre, der er anderledes: bøsser, lesbiske, rockere, udlændinge, narkomaner m.v. Det er problemer, der i høj grad børtages frem (måske forlidt større børn). Der er engagement, men ingen indgående personskildring og ingen åben fortolkning, og bl.a. derfor er det ikke den store kunst. Bedst er farvetegningerne ien lidt primitiv, men udtryksfuld og humørfyldt streg, der egentlig skildrer personerne bedre end teksten. Kan bruges til udlån til 8-10-årige, oplæsning og diskussion i de yngre klasser.