Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Sølvpilen


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


I jeg-form fortælles om den mystiske ca. 16-årige Lennart, som ingen rigtig kender, og hvis lidenskab for hurtiggående motorbåde får katastrofale følger.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Flemming Dehn (skole)

d. 18. dec. 2018

Pludselig var han i klassen - Lennart - 16-17 år. Smart fyr fra hovedstaden, check på det hele, - en fyr, der oser af selvtillid. Hvem han er, baggrund, forældre o.s.v. får ingen i klassennoget at vide om. Heller ikke bogens fortæller, som bliver Lennarts nærmeste ven. Lennarts lidenskab for både, - flugtmuligheder - bliver hans skæbne og død. Han er som et stjerneskud - etpragtlys, der hurtigt slukkes. Så enkelt er det. En lynhistorie, velfortalt - pakket ind i farverige illustrationer. Den ensomme indianer på vej væk fra udstillingsreservatet - mod det ukendte.Hvorfor? Det må alt sammen ligge i læserens fantasi. Det er som en bid af en amerikansk B-film, en lukket James Dean. Det måtte gå sådan. Ung Dingo, - til den læsetrætte dreng i 8.-10. klasse, somkræver fart over feltet, ingen snak om ydre rammer og ingen spørgsmål. Men action - og så har han læst en bog. Og digter måske selv en forhistorie på..


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Ulla Møller

d. 18. dec. 2018

I koncentreret form skildrer jegfortælleren sit korte venskab med Lennart. Da denne begynder i klassen omgiver han sig med en aura af gådefuldhed. Ingen lærer ham rigtigt at kende. Kun medfortælleren slutter han en form for venskab, og de to deler hans interesse for både, specielt hurtige motorbåde. Men en efterårsdag rammer katastrofen, da Lennart vil vise sig og havarerer med enstjålet motorbåd. Den korte, novelleagtige form efterlader læseren med lige så mange åbne spørgsmål som Lennarts omgivelser. Hvem var han egentlig? Hvad skjulte han? Valgte han selv sin død? Hellerikke fortælleren træder tydeligt frem. Dog får man indtryk af en lidt indesluttet dreng, der gennem venskabet med Lennart og dennes død modnes og får nyt perspektiv i sit fremtidige liv. Handlingenforbliver underligt uforløst og unødigt symbolladet med efteråret som udtryk for død og altings forgængelighed, og de nedfaldne kastanier som symbol for livets cyklus. Helsides farveillustrationer,de er fortegnede oggroteske, men understreger de voldsomme begivenheder på såvel det ydre som det indre plan. Ung Dingo er en letlæsningsserie for unge, men, at kort ikke altid er det samme somlet læst og let at forstå, er denne bog, der kræver modne læsere, et bevis på.


Politiken

d. 4. juni 1991

af

af

Marianne Gade

d. 4. juni 1991