Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Hjemme hos Lærke


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Lærke har fødselsdag. Jeppe har lyst til at drille hende. Sammen med de andre, som skal med, finder han på en særlig gave. Men Lærke har også en overraskelse i baghånden.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Vibeke Munch Kofoed

d. 18. dec. 2018

10. bog om Jeppe og Lærke som følges gennem årets 12 måneder. Denne bog foregår i efterårsferien og handler bl.a. om drilleri. Lærke har fødselsdag og udsættes for et kærligt drilleri af Jeppeog de andre gæster m.h.t. fødselsdagsgaven. Hun formår dog straks at give igen med samme mønt. Lærke mister sjældent initiativet, og hendes foretagsomhed kan til tider sætte Jeppe lidt i skyggen,men der er alligevel ingen tvivl om, at de 2 venner supplerer hinanden godt. Såvel fødselsdagen som børnenes følelser skildres levende og humoristisk gennem Irene Hedlunds velorganiseredefarvesymfoni herunder små humoristiske sidehandlinger, som i tegneseriestil er flettet ind i billeder og tekst, så det enkelte opslag udgør en flot helhed. Et vellykket og indbydende bud påbegynder- og indholdslæsning for de 8 til 9-årige piger og drenge.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Jette Beider (skole)

d. 18. dec. 2018

Med farverige og festlige illustrationer bliver den gode historie om Lærke og Jeppe endnu bedre. Oktober - efterårsferie - Lærke har fødselsdag og efterårsferien hed jo tidligerekartoffelferie! Jeppe og alle vennerne får en god ide, da de køber gaven til Lærke. Først får hun fra hver af dem en flot indpakket kartoffel, inden de overrasker hende med et par rulleskøjter.Lærke og hendes mor har også overraskelser. De serverer kartoffelsuppe! I køkkenet venter der dog den traditionelle fødselsdagsservering, så stemningen stiger igen. Lærkes onkel kommer også påbesøg og kan fortælle om spændende oplevelser fra mange rejser, bl.a. om besøget i en flygtningelejr i Pakistan, hvor han har købt det flotte bælte til Lærke. Så trods overraskelser blev det enrigtig fødselsdag såvel for Lærke som for gæsterne. Både læseteknisk og indholdsmæssigt vil bogen først være velegnet til læserne i 2.-3. klasse. De vil med stor glæde læse om Lærke og Jeppe åretrundt!.