Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Indbrud i juni


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Søren på femten overværer et indbrud. Han frygter gerningsmandens hævn, men Niels er også bange, så Søren må hjælpe ham.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Mogens Bille (skole)

d. 18. dec. 2018

Denne nye Dingo-bog - hvidt omslag som indikerer 8.-10. klasse som målgruppe - er en selvstændig fortsættelse til En lørdag i maj. Vi hører om den 15-årige, Søren, og de problemer han havneri, da han en aften tilfældigt overværer et indbrud. Han genkender en af sine skolekammerater som deltager i forbrydelsen. Uheldigvis genkender denne, Niels, også Søren og prøver efterfølgende atbestikke ham til at tie med sin viden ved hjælp af en af de stjålne effekter. Hermed er intrigen så sat igang - men, intrige eller ikke intrige, historien slæber sig kun uendeligt langsomt afstedhenover de 55 sider. Miljø- og personkarakteristik er trods det svenske udgangspunkt kun alt for genkendeligt fra utallige andre socialrealistiske, letlæste børne- og ungdomsbøger. M.a.o. må mansige, at den ellers gi imrende forfatter her har begået et stykke pædagogisk brugslitteratur, som vil have anvendelsesmuligheder i alle grene af specialundervisningen fra 12-13 år.Forsideillustration der tydeligtindikerer tema og genre.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Ulla Møller

d. 18. dec. 2018

Søren er en ængstelig femtenårig, der plages af ubegrundede angstanfald. Det er blevet værre, efter han var udsat for et brutalt overfald - se En lørdag i maj. Da han en aften er på vej hjemfra sin veninde Anna, overværer han et indbrud, hvor Niels, der deltog i overfaldet, står vagt. Nu frygter Søren, at Niels vil hævne sig, men snart viser det sig, at Niels bag den rå overflade erendnu mere bange end Søren og desuden forfærdelig ensom. Søren mobiliserer styrke til at hjælpe Niels og dermed også sig selv. Bogen er et følsomt portræt af en forsigtig ung fyr, lidt anderledesend de fleste, men med skjulte ressourcer til at handle når det gælder og støttet af et trygt netværk i form af rare forældre, en mere robust storebror, en klog ven og en sød kæreste. Forfatterengår bag om personerne, så deres reaktionsmønstre forekommer sandsynlige. Illustratoren går tæt på de store drenge, så deres tanker og følelser også afspejles i illustrationerne, der er nutidige ogfarvemættede. Bøgerneom Søren henvender sig til de svageste læsere i ungdomsgruppen. De kan læses uafhængigt af hinanden, men giver bedre forståelse af personerne, hvis de læses i rækkefølge.