Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Jons bue

Del 2 af Bjørnejagten

Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


For den ca. 12-årige Jon, der lever i Norge i middelalderen, er en bue livsnødvendig. Ved venners hjælp skaffer han bue, streng og pile, og han deltager i en elgjagt.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Ulla Møller

d. 18. dec. 2018

For drengen Jon, der lever i middelalderen på en lille norsk handelsstation, er en bue ikke blot et stykke legetøj, men et nyttigt våben til jagt og til kamp mod fjender. Da han skal bruge enny bue, skaffer han selv med gode venners hjælp, de ting, der skal bruges. Det handler denne lille fortælling om. Der bliver også plads til at skildre tidens overtro og brydningen mellem den gamlegudetro og den nye kristendom og til en spændende elgjagt, hvor dyrene jages mod en afgrund, hvor de styrter ned og dræbes. Det er en god historie om en drengs livsvilkår for snart 1000 år siden ogsamtidig et indblik i en periode i Nordens historie. En fin lille historisk roman for de 9-10-årige, letlæst og med en god sætningsopbygning og en morsom slutning. Det specielle, næsten kvadratiskeformat yder de kraftige stregtegninger fuld retfærdighed, så de udgør et fornemt supplement til teksten. Bogen er 2. del af Bjørnjagten og kan læses selvstændigt.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Jens Garde (skole)

d. 18. dec. 2018

Jon lever i en lille by på den svenske kattegatskyst omkring årtusindskiftet. Jon ønsker sig en bue, så han kan gå på jagt og deltage i byens forsvar mod sørøverne. Han søger hjælp hos byenskapaciteter og går først alene ud i skoven efter en god enebærgren. Her overraskes han af efterårståge og læseren får et indblik i hans og tidens tro og overtro. Senere deltager han i elgjagt forat gøre sig fortjent til elgsener til buestrengen. En ven skærer pile og får til gengæld Jons første fangst - to laks. Fortællingen glider jævnt uden voldsom dramatik. Læseren får et godt indtrykaf tidens 'naturalieøkonomi' og 'noget for noget indstilling', uden at personerne bliver meget andet end marionetfigurer, det er svært at engagere sig i. Illustrationerne er grove, lidt kantede ogskitseagtige s/h tegninger og passer på den måde godt til fortællingen. Den kan læses af elever fra 4. klasse, også som supplerende læsning til et emnearbejde i historie.



Informationer og udgaver