Bøger / skønlitteratur for børn / billedbøger

Sneglerier : om at tale, læse, tegne, synge og lege sammen


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Materialesamling til sproggivende aktiviteter med førskolebørn. Indeholder bl.a. H.C. Andersens "Den lykkelige familie", rim, sange, illustrerede talemåder, fakta og aktivitetsforslag.

Indhold

Seneste udgave, billedbog

Her vil jeg tegne havesnegle

I det fine hvide sand(Halfdan Rasmussen)

Mariehønen Evigglad(Halfdan Rasmussen)

Mariehønen Evigsur(Helen Nielsen)

Mariehønen Ligeglad(Helen Nielsen)

På landet er en skov(Helen Nielsen)

Dyrenes godnatsang(Asger Pedersen)

Rundt omkring i mark og skov(Asger Pedersen)

Sneglen den bor i et sneglehus(Asger Pedersen)

Snegleværkstedet(Asger Pedersen)

Vi kan tegne(Asger Pedersen)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (7)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Lars Aagaard

d. 18. dec. 2018

Materialesamling til sproggivende aktiviteter med førskolebørn, takket være Jon Ranheimsæters geniale tegninger samlet til noget, der ligner en billedbog, men altså ikke er det. Foruden H.C.Andersens Den lykkelige familie om vinbjergsneglene i skræppeskoven på Fyn et sted, rummer bogen en H.C. Andersen-pastiche med endnu flere snegle, samt rim, sange, illustrerede talemåder, fakta,kulturhistorie og motoriske og manuelle aktivitetsforslag, alt sammen med snegletemaet. Bagest nogle lidt tilfældige henvisninger. Forfatteren, der er talepædagog, vil lige vel meget på en gang, ogdet er tæt på, at man mister pusten. Og hun vil endda mere endnu, for der varsles yderligere et puslespil og en pjece. I hænderne på fagfolk eller forældre, der arbejder med småbørns sprog, er derimidlertid tale om et herligt materiale - man kan jo bruge noget og lade andet ligge eller lade sig inspirere til at gå i gang på lignende vis i andre emneområder. Bogens undertitel vej leder godti bogens brug,ligesom Helen Nielsen er kendt af mange specialpædagoger. Hun har ikke tidligere udgivet materiale så direkte henvendt til børn. Anledningen er Ordblindesagens kampagne.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Ingrid Jensen (skole)

d. 18. dec. 2018

Bogen er en del af et materialesæt beregnet til sprogstimulering før og omkring indskolingen. Sættet består af en aktivitetsmappe, et puslespil og et hæfte om sprogudvikling foruden nærværendetitel, der kan bruges af barn og voksen i fællesskab. Bogen indledes med et eventyr af H.C. Andersen. Den lykkelige familie for at sætte fokus på sneglen, som er det gennemgående tema. Om sneglendigtes, synges, tegnes, fortælles, associeres, fabuleres, leges, remses og informeres bogen igennem, støttet og omgivet af festlige og farverige og dejlige illustrationer, der er med til at gørebogen til en appetitvækker. Den har en klar målsætning ved at arbejde med mange udtryksformer og aktiviteter for at udvikle den sproglige del, der ikke mere betragtes som isoleret. Samtidig viserbogen, hvad fantasi og kreativitet kan bygge op om et tilfældigt emne og gøre dette til et redskab, fyldt med humor, leg og læring. Som sådan kan alene bogen være en inspiration for voksne iindskolingen, mens den iflere eksemplarer også vil være et godt arbejdsgrundlag. Der er stof til lang tid, og emnet indeholder både fiktion og virkelighed med tilhørende udfordringer.


Politiken

d. 21. okt. 1993

af

af

Beth Juncker

d. 21. okt. 1993


Skolestart

Årg. 27, nr. 2 (1997)

af

af

Grethe Hyldkrog

Årg. 27, nr. 2 (1997)


Dansk audiologopædi

Årg. 29, nr. 3 (1993)

af

af

Karen Margrete Severinsen

Årg. 29, nr. 3 (1993)


Læsepædagogen

Årg. 42, nr. 2 (1994)

af

af

Karinni Erbo Jensen

Årg. 42, nr. 2 (1994)


Politiken

d. 2. jan. 1994

af

af

Beth Juncker

d. 2. jan. 1994