Bøger / skønlitteratur for børn / noveller

Kartoffel-Kaj & Co. : fem historier fra Fjolleby og omegn


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Fem historier, de to med rim, om Bangebukseklubben, hvor alle er bange for hinanden; om den heldige Kartoffel-Kaj, som alle prøver at snyde; om den sure Hr. Suresen, der til sidst bliver skræmt af sin egen surhed; om hundehvalpen Vuf, der vokser sine mennesker over hovedet og om Fjolleby, hvor alt er fjollet og skørt.

Indhold

Seneste udgave, bog

Kartoffel-Kaj(Bangebukseklubben)

Hr(Bangebukseklubben)

Vuf(Suresen)

Fjolleby Fjolle(Suresen)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Erik Boas Pedersen (skole)

d. 18. dec. 2018

Peter Mouritzen har - blandt så meget andet - også vist, at han behersker den korte historie. Kartoffel-Kaj & Co. er fem afslagsen, heraf de to på rim. 'Bangebukseklubben' er en rimet'vandrehistorie' om mennesker, der er bange for hinanden, og hvordan de gør noget ved det. Titelhistoriens 'Kartoffel-Kaj' er en moderne børneudgave af 'Hvad fatter gør...'. 'Hr. Suresen' fortællerhistorien om, hvordan den sure mand bliver rar. 'Vuf' er om en kæmpehund, der terroriserer sin menneskefamilie, og 'Fjolleby - Fjolle' er rimede vers om alle de fjollede ting, der sker i Fjolleby.Fællespræget er en mildt grotesk humor, der i versene nærmer sig Halfdan Rasmussens univers. Fantastik, eventyrlighed, humor, tilsat et stænk morale og virkelighed. Peter Mouritzen benytter enmedkommenterende, fortællende stil, der gør sproget læsbart, mundret, og bogen til er god oplæsningsoplevelse for både oplæser og tilhørere fra ca. 1. kl. De groteske tegninger forekommer gnidrede,fordi de får for lidt plads.Desværre, for egentlig passer tekst og tegninger godt sammen.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Walther Knudsen

d. 18. dec. 2018

Undertitlen til disse fem historier kunne også have været: Fire moralske fabler og et nonsensdigt. Nonsensdigtet fortæller om Fjolleby, hvor tingene selvfølgelig er sære og omvendte. De firefortællinger, hvoraf den ene er versificeret / rimet, er ikke moraliserende, men moralske i den forstand, at de fortæller, hvor ødelæggende det er, når menneskers forhold er præget af negativitet,gensidig angst, svindel og surhed. Hr Suresen er akkurat så sur som navnet antyder, og han bliver først god, da surheden slår ud som et mareridt. Kartoffel-Kaj er så heldig som den berømtekartoffel, fordi han er enfoldig i ordets oprindelige betydning. I Vuf fortælles en mere barsk historie om et ægtepar, der som erstatning for et barn køber en hundehvalp. Hunden vokser tileventyrlige proportioner og af (misforstået?) kærlighed lader parret sig kujonere, og lader hunden dominere deres li v. Alt sammen kan lyde voldsomt dybt og alvorligt - og det er det også, mensamtidig flyder historierne ligetil ogmuntert. Illustrationerne er tuschtegninger af den mere sjusket / skitseagtige slags. Et godt tilbud til de 9-årige selvlæsere, men især til de oplæsere, dervil læse om andet end fregnede piger, der prutter og piller næse. Men historiernes karakter taget i betragtning er oplæsning nok ikke hensigtsmæssig fra før 6-7 år.


Jyllands-posten

d. 3. maj 1994

af

af

Ulrik T. Skafte

d. 3. maj 1994