Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Stenen til Vigdis : en dramatisk fortælling fra vikingetiden : med faktadel om livet i Danmark, Sverige og Norge for ca. 1000 år siden


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Vikingedrengen Holmsten hjælper sin søster, Vigdis, under de farlige oplevelser med trælleri, kvinderov og vikingetogter. Historien omhandler dagligliv, handel, ufred og kærlighed i en vikingefamilie i Birka ved Stockholm.

Indhold

Seneste udgave, bog

Hvad er en viking?

Vikingernes verden

Vikingernes rejser

Fartøjerne

Bygden

Gården

Byen

Håndværkerne

Samfundet

Hvor ved vi det fra?


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 19. sep. 2001

af

af

Per Drustrup Larsen

d. 19. sep. 2001

Der er mange bøger om vikinger, og interessen er stor. I 1999 hørte jeg forfattere/tegner fortælle om bogen på den svenske bogmesse og har ventet på bogen siden. Den har været værd at vente på og vil blive et af hovedværkerne for især børn og unge i et meget bredt aldersspektrum. Bogens første 2/3 er en historie af Mats Wahl baseret på fakta, men samtidig en dramatisk beretning om dagligliv, handel, ufred og kærlighed i en vikingefamilie i Birka ved Stockholm. En spændende historie, der bliver endnu bedre af at indgå i fællesskab med bogens sidste tredjedel. Her fortæller forskeren Björn Ambrosiani om vikingetiden i Norden, vikingernes rejser, handel, krige, skibe, dagligliv i bygder og byer, landbrug, håndværk samt samfundsstruktur og tro. Dette formidles levende og vedkommende i teksten med mange eksempler. Bogen tilføres yderligere vægt gennem Sven Nordqvists gode tegninger, der skifter udtryk undervejs. I sidste del er stregen strammere end i de dramatiske tableauer i første. Det er en bog til stor nydelse og fornøjelse formidlet for børn cirka fra skolestart til selvlæsning og næsten op til gymnasiet samt til indlæring og tilfredsstillelse af videbegærlighed i samme alder. Voksne vil også nyde bogen og vil især kunne lære af faktadelen.


Bibliotekernes vurdering

d. 19. sep. 2001

af

af

Karsten Boll (skole)

d. 19. sep. 2001

Denne utroligt smukke skønlitterær børnebog indeholder en fiktiv fortælling om vikingetiden med veludbygget faktaafsnit. I fiktiv form fortælles om dagligdagen for en vikingefamilie, hvor sygdom kan betyde liv eller død. Endvidere berettes om fortællingens betydning på godt og ondt - hvordan en god gang sladder får konsekvenser for et ægteskab med efterfølgende søgsmål på tinge. Det bliver en levende historie, selvom den samtidig formidler utrolig megen viden. Det fyldige faktaafsnit dækker 25 sider i trespaltet tekst med en blanding af tegninger, kortudsnit og fotos og bogen afsluttes med 5 siders integreret ordliste i registret med gode uddybende forklaringer. Formidlingsformen er lidt højtidelig men rammer handlingen meget fint. Bogen følger den høje standard fra parrets Den lange sørejse (99/24) og Vasa (95/44). De utroligt flotte og stemningsskabende illustrationer, der fortæller deres egen historie, giver i samspil med teksten indholdet ekstra dimensioner. Selvlæsning fra 4. klasse og oplagt i forbindelse med emnearbejde i såvel dansk som historie.