Bøger / skønlitteratur / romaner

Krumspring


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Åse Hertz er blevet lokket til Rom for at illustrere en roman, hun ikke har læst. Hun modtager kapitlerne drypvis, og på foruroligende vis omhandler de hændelser, hun umiddelbart forinden har oplevet eller kort efter kommer ud for.

Indhold

Seneste udgave, bog

Åse Hertz er blevet lokket til Rom for at illustrere en roman, hun ikke har læst. Hun modtager kapitlerne drypvis, og på foruroligende vis omhandler de hændelser, hun umiddelbart forinden har oplevet eller kort efter kommer ud for


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (7)


Bibliotekernes vurdering

af

af

Per Månson

Forfatteren, der i 2000 modtog Bogforums debutantpris for Zambesi, afslutter nu den meget løse trilogi (2. del: Erindringer om fremtiden) med historien om tegneren Åse Hertz, der egentlig har opgivet kunstnertilværelsen for et fast job på et reklamebureau. Hun lader sig dog lokke til en illustratoropgave i Rom, hvor hun skal illustrere en roman, hun ikke kender. Hun får kapitlerne drypvis, og på forunderlig vis omhandler de hændelser, hun selv har været ude for umiddelbart før eller oplever kort efter. Det bliver en paranoid tur, hvor hun føler sig forfulgt og opdager, hun er ufrivillig aktør i en konstrueret virkelighed. Alligevel bliver det hendes kunstneriske redning, idet hun genfinder sin åre. Handlingen kan lyde lidt forskruet, men er alt andet end det. Det er en meget flot skrevet roman, der er elementært spændende og med et flot samspil mellem de gennemgående surrealistiske illustrationer og en klar og overbevisende tekst. En godbid for yndere af ny prosa med mindelser om fx Paul Auster og hjemlige Simon Fruelund.


Berlingske tidende

d. 26. aug. 2006

af

af

Lars Handesten

d. 26. aug. 2006


Kristeligt dagblad

d. 7. sep. 2006

af

af

Vibeke Blaksteen

d. 7. sep. 2006


Standart

Årg. 20, nr. 4 (2006)

af

af

Kristian Mørk

Årg. 20, nr. 4 (2006)


Politiken

d. 24. aug. 2006

af

af

Lise Garsdal

d. 24. aug. 2006


Weekendavisen

d. 25. aug. 2006

af

af

Katinka Bruhn

d. 25. aug. 2006


Jyllands-posten

d. 23. aug. 2006

af

af

Haarder Jon Helt

d. 23. aug. 2006