Bøger / faglitteratur / anmeldelser

En dag forsvandt Duke Jordan i Harlem : tekster om jazz


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Digteren, filmmageren, journalisten og kritikeren Jørgen Leths (f. 1937) tekster om jazz 1954-1966.

Indhold

Seneste udgave, bog

Flammende fingre : møde med Bud Powell

At møde sig selv som ny : i Store Regnegade

Blot at føle noget : Pettiford, Johansson, Getz, Harris

Jeg kunne pludselig høre : kampskrift

Ellevildt, fuldkommen i ekstase : tidlige pejlinger

Hans hjerne sprængte sig ud gennem hornets mund : en novelle

Ind i selve jazzens indre, okkulte liv : lyrik & jazz

Den intuitive kritik : programerklræing

Kanal

Et bedre svar på paddehattens skygge kendes ikke : Louis Armstrong


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 20. okt. 2008

af

af

Henrik H Pedersen

d. 20. okt. 2008

Henvender sig primært til Jørgen Leth-fans og interesserede i nyere jazzhistorie. Sekundært også til kendere af beat-generationens litteratur og link til "jazz and poetry".

I "serien" og fra samme forlag foreligger Dan Turells Charlie Parker i Istedgade - tekster om jazz, 2006. Også her er bogen redigeret og med et fyldigt efterskrift af Lars Movin. Selvom vi bedst kender Leth som cykelkommentator og filmmager var Leth oprindeligt jazzskribent. Leths bogdebut, digtsamlingen Gult lys , 1962, indeholder en større sektion med jazzinspirerede digte. Digte som også er at finde i denne bog. Bogen indholder et bredt spektrum af Jørgen Leths jazzskriverier, herunder især jazzkritik og anmeldelser. Her kan man bl.a. læse eller gense Leths første "anmeldelser" i 1954 fra Demokratens Junior-Avis og desuden i kronologisk orden, fra en del andre aviser. Interessant er det at læse samtidige artikler om fx Miles Davis' kvintetter og at Davis' Kind of blue blev kåret som årets jazzplade i 1960 af Leth. Et værk som i dag regnes for den største moderne jazzindspilning. Bogen indledes desuden med et fint forord af Torben Ulrich.

Kan sammenlignes ganske præcist i form, layout og "åndsslægtskab" med Dan Turells tekster om jazz fra samme forlag Charlie Parker i Istedgade, 2006.

For de "nørdede" fans af Jørgen Leth og især for kendere af moderne jazz fra 1950'erne og 1960'erne med, er her tale om et stykke vedkommende jazzhistorie.


Weekendavisen

d. 30. jan. 2009

af

af

Lars Bukdahl

d. 30. jan. 2009


Jyllands-posten

d. 18. nov. 2008

af

af

Jakob Levinsen

d. 18. nov. 2008


Jazz special

Nr. 106 (2008)

af

af

Jørgen Siegumfeldt

Nr. 106 (2008)



Informationer og udgaver