Bøger / skønlitteratur / digte

Allegro ma non troppo : digte


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Digte. Lettilgængelige digte i en mundtlig humoristisk stil om hverdagens små og store tildragelser og om at blive ældre.

Indhold

Seneste udgave, bog

Indvandring

Det frie valg

Rette øjeblik

En rigtig mand

Jalousi

Til Kaj Matthiessens begravelse

Den gamle kelner

Hvad vi ikke kan se

Danser med døden

Kogepunkt


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (6)


Bibliotekernes vurdering

d. 24. aug. 2018

af

af

Lotte Klemens Thomhave

d. 24. aug. 2018

Nye nonchalante digte af Peter Poulsen, som fortæller om tiden, som nok er gået, men som ikke er væk. For alle med interesse for lettilgængelige digte om det at blive ældre.

Digtsamling med tekster i et mundtligt sprog, der handler om længsel og om at blive ældre. Samlingen rummer både fortællende tekster med en mandlig jegfortæller og korte beskrivende tekster, der fanger et øjebliksbillede, en fantasi eller en refleksion. Digtene blander realisme og eventyr i en humoristisk stil som fx i digtet om den døde Kaj Mathiesen, der deltager i sin egen begravelse i "blankslidt habit". Der er referencer til bl.a. Homers Iliaden og Sten Kaaløs digte. Poulsen debuterede i 1966 med Udskrifter og har siden skrevet en lang række digte og romaner.

Nogle af digtene nærmer sig selvfølgeligheder, mens andre rammer eksistentielle dilemmaer i præcise billeder. De bedste digte er dem, der overrasker med at blande fortid, nutid og fremtid sammen i absurde eventyrlige fortællinger, hvor jegfortælleren kan møde romerske kejsere og fisk kan gå til folkemøde på Bornholm.

Dan Turells digte har også en fabulerende stil, men han er sprogligt og musikalsk flere hestemuler foran Poulsen fx i Onkel Danny's rullende rallende regnvejrs ragtime rhapsodiStemmerne. Tematisk kan Poulsens tekster minde om den sene Klaus Rifbjerg fx i StemmerneDan Turells digte har også en fabulerende stil, men han er sprogligt og musikalsk flere hestemuler foran Poulsen fx i Onkel Danny's rullende rallende regnvejrs ragtime rhapsodi. Tematisk kan Poulsens tekster minde om den sene Klaus Rifbjerg fx i .


Kristeligt dagblad

d. 3. jan. 2019

af

af

Peter Stein Larsen

d. 3. jan. 2019


Jyllands-posten

d. 26. nov. 2018

af

af

Erik Svendsen (f. 1954)

d. 26. nov. 2018


Politiken

d. 2. okt. 2018

af

af

Thomas Bredsdorff

d. 2. okt. 2018


Jyllands-posten

d. 26. nov. 2018

af

af

Erik Svendsen (f. 1954)

d. 26. nov. 2018


Information

d. 19. okt. 2018

af

af

Erik Skyum-Nielsen

d. 19. okt. 2018