Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Sagaen om Gunløg Ormstunge


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Gunløgs stridbare sind og skarpe tunge gør Ravn til hans fjende. Da Ravn gifter sig med Gunløgs udkårne, må Gunløg have oprejsning for enhver pris. Genfortalt efter den islandske saga af samme navn.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (7)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Estrid Bay (børn)

d. 18. dec. 2018

Forfatteren, cand. mag. K.. B. og Tellerups Forlag har planlagt en gendigtning af de islandske sagaer efter de originale tekster. Handlingen i denne kærlighedshistorie om den vidtberejsteGunløg og den smukke Helga følger nøje N. M. Petersens oversættelse, men er meget lettere at forstå, da beretningen er forkortet og fortalt i et nutidigt sprog, dog stadig i sagaens knappe form.Genfortællingen er meget levende, mere end Gunnar Jakobsens (Munksgaard 1962). Målet: en gendigtning i nudansk sprog, så sagaen bliver tilgængelig for voksne og større børn uden særlige sprogligeog kulturelle forudsætninger er nået, bl.a. fordi der er kulturhistoriske oplysninger i teksten. Desuden er der kort over Island og over Gunløgs rejser og en god personoversigt. De sort/hvidetegninger af Robert Jensen passer til stilen. Det øvrige udstyr er også godt: papir, tryk, opsætning, forside. Selv om sagaer ikke er en særlig efterspurgt genre, er det en meget anvendelig lillebog både til voksen- ogbørnebiblioteker.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Jørgen Lund (skole)

d. 18. dec. 2018

Selve sagaen behøver næppe mange ord her, men om den foreliggende udgave er der at sige, at den halvt er en nyoversættelse, halvt en "gendigtning" (men måske lige flot nok at lade Keld Belertstå som forfatter. Titelbladets "Fortalt af. . ." forekommer rimeligere). Når denne parentes er fyret af, skal der dog hurtigt berettes, at KB har præsteret det kunststykke at modernisere sprogetog samtidig bevare den særlige sagatone. Dertil har han på smuk og naturlig vis inddigtet mange små forklarende stykker, der vil lette forståelsen for den læser, der møder sagaen uden kendskab tiltidens historie og til oldislandske samfundsforhold. Så vidt det er mig muligt at dømme, er KB loyal såvel overfor originalsproget som overfor dansk tradition i overs, af sagaer. En sammenligningmed Hjortø og Jakobsens udgaver skader ikke denne udgave, der desuden har en forside, der "fanger" - og er understøttet af bløde s/h-tegninger, der harmonerer med fortællingens poesi og fremhævendekontrasterer meddet dramatiske. Fin bog til indføring i sagalitteraturen. Oplagt anskaffelse - som ny eller som afløser.


Frederiksborg Amts avis

d. 26. nov. 1981

af

af

e-h

d. 26. nov. 1981


Børn & bøger

årg 33, nr 5

af

af

Kjeld Rasmussen

årg 33, nr 5


Aalborg stiftstidende

d. 7. juli 1980

af

af

Lars Borberg

d. 7. juli 1980


Weekendavisen

d. 11. juli 1980

af

af

Lars-Henrik Jensen

d. 11. juli 1980


Lands-avisen Aktuelt

d. 21. juli 1980

af

af

Steffen Larsen

d. 21. juli 1980