Bøger / faglitteratur

Mere er aldrig nok : hvad antikke filosoffer ved om et lykkeligt liv


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Med udgangspunkt i antikkens filosofi redegør bogen for stoicismens tanker om det meningsfulde og lykkelige liv. Den er et uddybende og reflekterende supplement til forfatterens tidligere bog, "Det hele handler ikke om dig", og er for samme læsere.

Indhold

Seneste udgave, bog

Om succes og lykke

Antikke perspektiver på lykke og det gode liv

Kærlighed til sig selv

Visdom - at forstå det gode, det onde og det ligegyldige

Mod - at gøre det rigtige uanset hvad

Mådehold - mere er aldrig nok

Retfærdighed - at respektere andre

Kærlighed til andre - at handle for det fælles bedste


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (9)


Bibliotekernes vurdering

d. 5. apr. 2024

af

af

Lars Hovgaard

d. 5. apr. 2024

Med udgangspunkt i antikkens filosofi redegør bogen for stoicismens tanker om det meningsfulde og lykkelige liv. Den er et uddybende og reflekterende supplement til forfatterens tidligere bog, <t>47763231 Det hele handler ikke om dig<t>, og er for samme læsere.

Indledningsvis præsenteres antikkens filosofiske perspektiver på lykke og et meningsfult liv. Heri opsummeres det, at den vigtigste forudsætning herfor er dyden, og særligt de fire kardinaldyder: mod, mådehold og retfærdighed, der efterfølgende behandles i resten af bogen. Kardinaldyderne kan dog ikke stå alene, hvorfor der ligeledes redegøres for to andre centrale aspekter, nemlig selvkærlighed og kærlighed til andre.

En vellykket bog, der, med en klar og overskuelig opbygning og letforståeligt sprog, giver indsigt i den antikke filosofis tanker om, hvordan mennesket kan leve lykkeligt. Gennem brug af citater fra især Sokrates, Aristoteles og Seneca, oversættes teorierne fra dengang til en nutidig forståelse, og gør temaet tilgængeligt for læsere uden filosofisk indsigt eller erfaring. Den er et godt supplement til Det hele handler ikke om dig, og fungerer som en teoretisk understøttelse af det moderne, stoiske liv, men uden at forholde sig nuanceret til lykkeforskningen generelt.

Antikkens etiske traditionDet hele handler ikke om dig behandler ud over lykke også emner som retfærdighed og venskab Det hele handler ikke om digAntikkens etiske tradition behandler ud over lykke også emner som retfærdighed og venskab .


Berlingske tidende

d. 19. mar. 2024

af

af

Søren Schauser

d. 19. mar. 2024


Kristeligt dagblad

d. 13. mar. 2024

af

af

Nils Gunder Hansen

d. 13. mar. 2024


Information

d. 15. mar. 2024

af

af

Matthias Dressler-Bredsdorff

d. 15. mar. 2024


Weekendavisen

d. 15. mar. 2024

af

af

Asker Hedegaard Boye

d. 15. mar. 2024


Jyllands-posten

d. 16. mar. 2024

af

af

Marie Høgh

d. 16. mar. 2024


Politiken

d. 31. maj 2024

af

af

Karsten R.S. Ifversen

d. 31. maj 2024


Logos

2024, nr. 2

af

af

Hans Gregersen (f. 1958)

2024, nr. 2