Bøger / skønlitteratur / romaner

Datteren i Paris


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Elise og Juliette mødes tilfældigt en dag, og fra den dag af er de uadskillelige. Men da krigen rammer Frankrig, bliver de sat overfor umulige valg som mødre og venner. For læsere af historiske romaner om 2. verdenskrig.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 10. juni 2024

af

af

Ann Amare Jensen

d. 10. juni 2024

Elise og Juliette mødes tilfældigt en dag, og fra den dag af er de uadskillelige. Men da krigen rammer Frankrig, bliver de sat overfor umulige valg som mødre og venner. For læsere af historiske romaner om 2. verdenskrig.

Elise er gravid for første gang og nyder at gå ture i den nærliggende skov. På en af sine gåture oplever Elise pludselig smerter. Juliette, der selv er gravid og mor til to, kommer hende til hjælp. Fra den dag af bliver de hinandens bedste venner. Men da 2. verdenskrig bryder ud, bliver Elise et mål for nazisterne. Her må hun tage det sværeste valg i sit liv: at flygte og efterlade sin datter i Juliettes varetægt.

En rørende historisk roman om to mødres liv og deres venskab gennem tre årtier på tværs af to lande. Fortællingen foregår i et roligt tempo. Der er god plads til dens beskrivende fortællestil og dybdegående persongalleri. Bogens forside er tiltalende og passer godt til handlingen. Godt layout, der gør bogen letlæselig.

Andre bøger, der foregår under 2. verdenskrig og foregår i roligt tempo, er Datterens fortællingDen sidste boghandel i LondonKvinden med den blå stjerneVingårdens hemmelighedDe glemte børns bog, Den sidste boghandel i London og Kvinden med den blå stjerne. Kristin Harmels tidligere bøger, Vingårdens hemmelighed og De glemte børns bog, handler også om kvinder under 2. verdenskrigAndre bøger, der foregår under 2. verdenskrig og foregår i roligt tempo, er Datterens fortælling, og Kvinden med den blå stjerne. Kristin Harmels tidligere bøger, Vingårdens hemmelighed og De glemte børns bog, handler også om kvinder under 2. verdenskrigAndre bøger, der foregår under 2. verdenskrig og foregår i roligt tempo, er Datterens fortælling, Den sidste boghandel i London og . Kristin Harmels tidligere bøger, Vingårdens hemmelighed og De glemte børns bog, handler også om kvinder under 2. verdenskrigAndre bøger, der foregår under 2. verdenskrig og foregår i roligt tempo, er Datterens fortælling, Den sidste boghandel i London og Kvinden med den blå stjerne. Kristin Harmels tidligere bøger, og De glemte børns bog, handler også om kvinder under 2. verdenskrigAndre bøger, der foregår under 2. verdenskrig og foregår i roligt tempo, er Datterens fortælling, Den sidste boghandel i London og Kvinden med den blå stjerne. Kristin Harmels tidligere bøger, Vingårdens hemmelighed og , handler også om kvinder under 2. verdenskrig.