Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Gåden om den gyldne juvel - den sidste gåde


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


I isklædte bjerge leder Kira og den røde drage efter den gyldne juvel, som kan redde Solen. Det haster virkelig nu, og da Kira bliver angrebet af en ulv, ser det rigtig sort ud. 3. del i fantasytrilogi for 8-10-årige.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 24. nov. 2023

af

af

Janne Møller Nielsen

d. 24. nov. 2023

I isklædte bjerge leder Kira og den røde drage efter den gyldne juvel, som kan redde Solen. Det haster virkelig nu, og da Kira bliver angrebet af en ulv, ser det rigtig sort ud. 3. del i fantasytrilogi for 8-10-årige.

Fantasytrilogi, der indledes med en gammel spådom, som fortæller, hvordan Solen en dag vil brænde ud og kun kunne reddes, hvis en udvalgt finder den gyldne juvel. Mange mennesker er allerede døde af kulde, så da Kira bliver udvalgt, må hun skynde sig af sted. I hvert bind må hun løse en gåde for at komme videre i jagten på den gyldne juvel, og det haster, for hun skal nå det, inden Solens stråler er helt væk. Bøgerne har illustrationer på de fleste opslag. Udgives med lix 10 i serien "Blå Læseklub".

Du kan lige så godt få fat i alle bind på én gang, for dette er en rigtig spændende fantasyserie, som du pløjer dig lige igennem. De indlagte gåder, man som læser gætter med på i jagten på at finde den frelsende juvel, er et effektivt og motiverende virkemiddel. Den læsepædagogiske bearbejdelse af teksten er vellykket. Teksten er holdt i korte sætninger, uden at sproget bliver fladt og kedeligt.

Andre gode fantasyserier med samme sværhedsgrad er fx "Sarin"-bøgerne, fx Sarin i SvovldalenA.S.P.E. - den glemte pige (Ill. Peter Snejbjerg), og "A.S.P.E."-serien, der er kommet i en letlæsningsudgave - se A.S.P.E. - den glemte pigeAndre gode fantasyserier med samme sværhedsgrad er fx "Sarin"-bøgerne, fx Sarin i Svovldalen (Ill. Peter Snejbjerg), og "A.S.P.E."-serien, der er kommet i en letlæsningsudgave - se .