Finske Jenny er barnløs, enke og ualmindelig veluddannet kvinde i slutningen af 1800-tallet. Hun kæmper stædigt for både kvindesagen og arbejdernes levestandarder, men det gør man ikke ustraffet som en del af Turkus bedre borgerskab. Storslået slægtshistorie for alle læsere af historiske romaner fyldt med drama og kærlighed.
I "I bomuldsfabrikkens skygge" kæmper Jenny Malmström for både kvindesagen og bedre forhold for byens mange arbejdere. Da Matti og Marrta bliver forældreløse, adopterer Jenny dem for at undgå at de sættes på auktion af staten. Marrta fortsætter kampen for lige vilkår i "Bomuldsfabrikkens arving", hvor det er den russiske undertrykkelse, som er den største fjende. Men det er Marrtas nu voksne datter, Paula, som sammen med sin morbror, Matti, kæmper for at beholde fabrikken i familien i "Kampen om bomuldsfabrikken".
Storslået og medrivende slægtshistorie, som er fyldt med stærke kvinder, klasseskel og umulig kærlighed. Den finske kamp for selvstændighed er måske ikke så present for alle danskere, men Ann-Christin Antell sørger dygtigt for at levendegøre en vigtig historisk periode, der kommer til at sætte præg på både kvindekamp, arbejderkamp og idéerne om folkeoplysning. Fortællingen er underbygget med historiske kilder.
Du vil også elske Katrine Wessels bøger, start fx med Familien WintherKvinderne på Grand Hôtel eller den svenske Kvinderne på Grand HôtelDu vil også elske Katrine Wessels bøger, start fx med Familien Winther eller den svenske .