En cockerspaniel er en meget aktiv og kærlig hunderace. En cockerspaniel elsker børn og kan godt lide at blive kælet med ofte. Letlæsning for 7-8-årige.
En cockerspaniel er en sød, kærlig og meget aktiv hunderace. Nogle gange er de faktisk så aktive, at de har brug for, at deres ejere beroliger dem. Det kan man fx gøre ved at sætte sig stille sammen med sin cockerspaniel og læse en bog for den. Cockerspaniels blev oprindeligt brugt som jagthund. De er gode til at lugte sig frem til, hvor der er fugle og andet vildt, som jægeren kan skyde. I dag bliver cockerspaniels mest brugt som familiehunde. Bogen tilhører forlagets serie "Grøn fagklub".
En fin lille fagbog til begynderlæsere. Der er flotte fotos på alle opslag, og teksten er placeret på blanke sider og ikke oven på billederne, hvilket gør den let at læse. Billeder og tekst inviterer til samtale mellem læseren og den, der sidder ved siden af. Bagest i bogen er der spørgsmål til teksten, som sikrer, at begynderlæseren ikke blot har afkodet teksten, men faktisk har forstået det læste. Der er endvidere opgaver til bogen på forlagets hjemmeside.
Hvis man kan lide at læse om søde hunde, kan man også prøve En hvalp i huset.