Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Hotelmysterierne - spøgelsesgæsten


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


En ny gæst skriver sig ind på Hotel Hanegal. I Torbens hus sker der alt for uhyggelige ting til at han tør bo der! Måske kan de to detektiver Frederik og Frida hjælpe? Spændende detektivhistorie for 9-11-årige.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 6. sep. 2024

af

af

Tanja Clausen

d. 6. sep. 2024

En ny gæst skriver sig ind på Hotel Hanegal. I Torbens hus sker der alt for uhyggelige ting til at han tør bo der! Måske kan de to detektiver Frederik og Frida hjælpe? Spændende detektivhistorie for 9-11-årige.

Det er Halloween og Frida og Frederik er ved at gøre Hotel Hanegal til det uhyggeligste sted i Skovlunde, da Torben flytter ind på hotellet. Torben har netop købt et hus i udkanten af Skovlunde, et tilsyneladende virkelig hyggelig hus, bare ikke om natten. Om natten er der mystiske lyde, der holder Torben vågen. Frida og Frederik beslutter sig for at overnatte i Torbens hus for at finde ud af, hvad de mærkelige lyde kommer af. Dette er bog nummer fire i serien om de to papsøskende og detektiver, Frida og Frederik. Den først bog i serien hedder Hotelmysterierne - den forsvundne brudgom.

En spændende og veloplagt detektivhistorie. Børnene er de kloge, der kan løse mysterier som de voksne må opgive eller slet ikke kan se. Som i enhver anden detektivhistorie går børnene metodisk til værks, og det er løsningen af mysteriet der er det vigtige. Bøgerne er spændende uden at være for uhyggelige, faktisk er de lidt hyggelige.

Læsere til denne bog vil sikkert også kunne lide halloweenmysteriet Et mysterie med bid iSherlock Holmes - et studie i rødt og serien "Sherlock Holmes", der starter med Sherlock Holmes - et studie i rødtLæsere til denne bog vil sikkert også kunne lide halloweenmysteriet Et mysterie med bid i og serien "Sherlock Holmes", der starter med .