Alice og Leni er søskende, men da Leni dør af uklare årsager, sætter Alice alt ind for at finde ud af, hvad der skete den skæbnesvangre dag. En alvorlig, men også lun og humoristisk feel good-roman for alle læsere af genren.
Da Alice' lillesøster, Leni, dør under uklare omstændigheder, vender Alice tilbage til barndomshjemmet og til en familie, der er gået i opløsning. Moren, Belinda, forsøger at finde trøst i kontakt med en clairvoyant, mens broren, Will, har søgt tilflugt i udlandet, hvor han lever af at sælge ligegyldige souvenirs til turister. Samtidig kæmper faren, Tony, med at genvinde børnenes og ekskonens accept efter sine svigt. Midt i alles kamp med at finde sig selv og hinanden dukker en kalender op blandt Lenis efterladte ting. Den antyder, at Leni måske havde en aftale med en ukendt person den dag, hun forsvandt.
En klassisk feel good-roman, der leverer det, der forventes: varme relationer, livsforandringer og håb i hverdagen. Plottet bevæger sig i velkendte baner med en håbefuld stemning hele vejen. Lucy Diamond holder sig til det sikre og velkendte med en historie, der ikke overrasker, men som føles tryg og genkendelig.
I Thomas Korsgaards En dag vil vi grine af det findes den håbefulde stemning trods svære omstændigheder også.