Silja lever i en verden, hvor en ond general har magten, og folk skal grine og smile af alting. Måske kan Silja stoppe ham med en joke, der er til at dø af grin over? For ca. 10-14-årige.
Silja lever et godt og normalt liv med sin mor og far, indtil alting ændrer sig. Klimaet bliver varmere, vandet forsvinder, og der er ikke nok mad. Så kommer en hensynsløs general til magten, og han forlanger, at alle skal se lyst på alting. Man skal smile og grine af alt. Ellers er der dødsstraf. Siljas far bliver sendt i krig, og hendes mor bliver henrettet for ikke at grine. Silja ender på et børnehjem, hvor de skal øve sig i vittigheder til at underholde generalen. En hemmelig oprørsgruppe kontakter Silja, da hun har et sjældent gen, der gør hende immun overfor humor. De vil lære hende den sagnomspundne vittighed, der kan få folk til at dø af grin. Og måske kan de slippe af med generalen på den måde? Illustrationer af Tom Christensen.
En spændende, uhyggelig og også ret absurd historie, som efterlader læseren med en masse tanker. Bogen behandler både klimaforandringer, diktatur og forældreløshed på en måde, der føles meget realistisk og vedkommende. Illustrationerne er i sort og hvid og viser det grusomme klovnepoliti og ondskaben på en flot, men skræmmende måde.
Det absurde fremtidssamfund kender vi fx fra samme forfatters Robotten kan skide!Coraline, som dog ikke er lige så uhyggelig. Den uhyggelige stemning minder mere om fx CoralineDet absurde fremtidssamfund kender vi fx fra samme forfatters Robotten kan skide!, som dog ikke er lige så uhyggelig. Den uhyggelige stemning minder mere om fx .