Det er ikke nemt at være enkemand, enlig far til en frustreret teenagedatter og målmand for et ishockeyhold på vej i finalen. Men Mike får endnu større kvaler, da Lauren, hans livs kærlighed, er tilbage hos Brooklyn Bruisers. For fans af sexede sportsromances.
Mike Beacon har altid elsket Lauren, men forlod hende uden forklaring for 4 år siden. Den sårede Lauren har siden holdt sig langt væk fra alt, der har med ishockey at gøre. Men nu har hendes chef, der ejer Brooklyn Bruisers, beordret hende til at stå for planlægningen af holdets rejser i forbindelse med slutspillet. Lauren er aldrig kommet sig over den lækre målmand og gruer for at skulle se ham igen. Hun er blevet 31 år, har styr på karrieren, lever et godt liv alene og har bestemt ikke tænkt sig at få sit hjerte knust igen af den charmerende målmand. Mike har dog tænkt sig at gøre alt for at rette op på fortidens fejltagelser.
Sexet 3. bind i serien om "Brooklyn Bruisers". Især Mikes forhold til datteren, som er i starten af sine teenageår, er både underholdende og hjertevarmt. Lauren er ret hurtigt til at tilgive Mike, at han knuste hendes hjerte. Men en så lidenskabelig tiltrækning og masser af hed sex kan også være svært at sige nej til. Bøgerne i serien, der starter med Rookie move, behøves ikke at læses i rækkefølge.
Gnister på isen er en dansk ishockeyromance.