2. juledag 2004 ramte en tsunami turistdestinationen Phuket i Thailand. Marissa og veninden Arielle befandt sig på stranden, da bølgen ramte, og de blev revet fra hinanden. Marissa overlever, men har svært ved at bearbejde sorgen over tabet af veninden og komme videre i livet. For læsere af stærke romaner.
Marissa og Arielle knytter et stærkt venskab, da de vokser op i Thailand, hvor havet og livet under overfladen fylder deres dage, indtil katastrofen rammer. Historien skifter mellem to tidslinjer - livet før og efter tsunamien. Da Marissa mister Arielle, mærker hun et skift i sig selv så stærkt, at hun forlader Thailand og flytter til New York. Men tanker og billeder af Arielle fortsætter med at følge hende, og det kræver en orkan at skabe forløsning hos Marissa flere år senere.
En altopslugende roman, der får læseren til at opleve alt intenst. Beskrivelser af flora og fauna er så levende, at man næsten kan smage det selv. Romanen behandler temaer som natur, klima, familie, tab og sorg og berører de mange måder, hvorpå naturen kan ændres, både på grund af naturlige begivenheder og ved menneskelige handlinger. Historien er fortalt i prosa, der både er lyrisk og melankolsk i denne meget læseværdige debutroman.
Læsere af sorglitteratur kan fortsætte med fx Et år med magisk tænkningForsvindingsnumreEn sorgens dagbog af Joan Didion, Forsvindingsnumre af Amalie Langballe og En sorgens dagbog (Ved Helge Hoffmann) af C.S. LewisLæsere af sorglitteratur kan fortsætte med fx Et år med magisk tænkning af Joan Didion, af Amalie Langballe og En sorgens dagbog (Ved Helge Hoffmann) af C.S. LewisLæsere af sorglitteratur kan fortsætte med fx Et år med magisk tænkning af Joan Didion, Forsvindingsnumre af Amalie Langballe og (Ved Helge Hoffmann) af C.S. Lewis.