Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Tager på ferie


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Dragen Blå skal på ferie til Grækenland, men han er meget nervøs. Han kan kun tænke på alt det, der kan gå galt. For 8-9-årige.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 27. juni 2025

af

af

Mette F.F. Dyreborg

d. 27. juni 2025

Dragen Blå skal på ferie til Grækenland, men han er meget nervøs. Han kan kun tænke på alt det, der kan gå galt. For 8-9-årige.

Rosa og Blå taler om deres ferieplaner. Blå skal til Grækenland, og Rosa ville ønske, at det var hende, der skulle på ferie der. Blå er nervøs for at flyve så langt. Hvad nu, hvis de styrter ned? Han er også bange for, at dem der bor i Grækenland er sure. Hvad nu, hvis de ikke vil tale med ham? Da dagen for rejsen kommer, begynder Blå at græde, men far hjælper Blå. Han lærer ham at putte de dumme tanker ned i en kuffert med lås på. Bogen er nummer 8 i serien "Den blå drage", hvor Det blå æg er 1. del.

En rigtig fin fortælling, der giver børn mulighed for at spejle sig i situationer, som mange kan frygte og bekymre sig om. Sproget er let og enkelt med meget dialog. Illustrationerne er rigtig fine, og de er en god støtte under læsningen.

En lignende serie er "Drageriget Dragonia," hvor første bog hedder: Drageriget Dragonia - Stormdragernes angrebAllerbedste Molly - og den nye skole. Et af bogens temaer er bekymringer, hvilket mange børnebøger kredser om, fx som i: Allerbedste Molly - og den nye skoleEn lignende serie er "Drageriget Dragonia," hvor første bog hedder: Drageriget Dragonia - Stormdragernes angreb. Et af bogens temaer er bekymringer, hvilket mange børnebøger kredser om, fx som i: .