Bøger / skønlitteratur / romaner

Nexus - hjerter i blæk, når ord får vinger : fjerde roman om arven fra Sigurdurs saga og de sidste nordboere


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Året er 1430. Margrethe, datter af Sigridur, må i al hast flygte fra familiens koloni i Vinland, da en fjendtlig stamme angriber. Flugten tager hende både til Grønland og Mainz. For læsere af historiske romaner.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 14. nov. 2025

af

af

Camilla Bøcher Roesen

d. 14. nov. 2025

Året er 1430. Margrethe, datter af Sigridur, må i al hast flygte fra familiens koloni i Vinland, da en fjendtlig stamme angriber. Flugten tager hende både til Grønland og Mainz. For læsere af historiske romaner.

En sen aften angriber en fjendtlig stamme kolonien, og Sigridur sørger for, at hendes yngste datter, Margrethe, kommer væk i tide. Flugten fører i første omgang Margrethe og hendes rejsefæller til familiens gamle koloni i Sydgrønland, hvor hun møder Sigridurs venner. Herfra rejser Margrethe og manden Bjørnulf mod Mainz, hvor rygterne går om en mand, der vil trykke bøger. I mødet med Johannes Gutenberg forandres Margrethes liv for altid, og mødet sætter gang i en masse dramatiske begivenheder. Bogen er en selvstændig fortsættelse af "Trilogien om Sigridur" af samme forfatter.

Velskrevet historisk roman, som bygger videre på de tre bøger om Sigridur. Mødet med Gutenberg og fortællingen om hans arbejde med at opfinde trykpressen er godt fundet på og fint indarbejdet i fortællingen om Margrethe.

Det er oplagt at sammenligne med forfatterens trilogi om Margrethes mor Sigridur, hvor Bryllup i bygdenMargrete I er første bog. Er man mere interesseret i tidsperioden, er Anne Lise Marstrand-Jørgensens roman Margrete I perfektDet er oplagt at sammenligne med forfatterens trilogi om Margrethes mor Sigridur, hvor Bryllup i bygden er første bog. Er man mere interesseret i tidsperioden, er Anne Lise Marstrand-Jørgensens roman perfekt.