Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

De tre musketerer


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Stærkt forkortet udgave af den klassiske roman om d'Ártagnan og de tre musketerer forsynet med oplysninger og illustrationer, der belyser både romanens tid og dens tilblivelse.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (5)


Bibliotekernes vurdering

d. 19. dec. 2018

af

af

Marianne Poulsen (børn)

d. 19. dec. 2018

Handlingsreferat se Børnenes hvem skrev hvad s. 297. Forordet beskriver summarisk forfatterens levnedsløb samt hovedpersonernes historiske forlæg. Den tospaltede tekst er forkortet til ca. en trediedel af den oprindelige udgave. Stort set er de kulturhistoriske og de politiske afsnit strøget, tilbage er en dramatisk og spændende beretning om soldaterlivet i det attende århundrede. Clara Hammerichs oversættelse ligger nærmere daglig sprogbrug end udgaverne fra Gads Lette Klassikere, 1967 og Martin, 1961. Skriftstørrelsen er som G.L.K.'s. Illustrationerne af Poul Durand i sort/hvid og farve optager /9 af bogen, de understreger handlingens dramatik, farvelægningen er ikke påvirket af teksten, hvilket nok vil undre nogle læsere, de kan ikke sammenlignes med de ældre tegninger af Maurice Leloir. De instruktive kort samt personoversigten, som man finder i G.L.K. er desværre udeladt. Evt. gamle udgaver bør ikke kasseres.


Bibliotekernes vurdering

d. 27. okt. 1999

af

af

Birger Hoff (skole)

d. 27. okt. 1999

I serien Klassiske historier, oversat fra det engelske forlag Dorling Kindersley, er det her Dumas' eventyrroman om De tre musketerer og den fandenivoldske d'Artagnan der genfortælles. Serien forsøger at anbringe den klassiske fortælling i en kulturhistorisk sammenhæng med uddybende margennoter med tilhørende fotos og tegninger der refererer til fortællingen og dens samtid. I et indledende afsnit gøres rede for musketerernes baggrund, det samtidige Frankrig og ikke mindst Paris. Ligesom der i et afsluttende afsnit oplyses om Dumas' verden og hans romaners betydning for eftertiden. Selve historien med alle dens intriger og rænkespil og mange personer er svær at sammenfatte og få hold på i en kort version som denne, og det er da heller ikke lykkedes helt. Vi får historiens højdepunkter i en noget opremsende stil, men snydes for de dybereliggende baggrunde der i en fortælling som denne er stærkt medvirkende til at skabe fortællingens nerve. Selve historien er gennemillustreret af nogle lidt for tandløse akvarellignende tegninger der slynger sig om selve teksten. Bogen kan læses fra omkring 12 år og henvender sig nok mest til drengene.


Bibliotekernes vurdering

d. 27. okt. 1999

af

af

Walther Knudsen

d. 27. okt. 1999

Der foreligger nu 9 bind i serien, så konceptet turde være kendt: En klassisk historie i stærkt forkortet udgave forsynet med noter og forklarende billeder. Der er altså to sider af sagen, fortællingen og dens illustrationer og noteapparatet der er lidt mere kulørt end i værker udgivet af Dansklærerforeningen! Forkortelsen af Dumas kampesten af en roman må nærmest kaldes en destillation, så personerne bliver papfigurer der flyttes rundt i et handlingsresumé. Som referat og appetitvækker kan det være godt nok, men da notesiden ikke virker så sprudlende som i nogle af de øvrige bind, så bliver resultatet alt i alt lidt tamt. Fra 11-12 år.


Information

d. 13. aug. 1973

af

af

Hans Hertel

d. 13. aug. 1973