lorem ipsum dolor sit amet ...
Tidsskrift
Hent dine bestillinger på dit foretrukne bibliotek
Bøger / skønlitteratur for børn / noveller
Bog, 1. udgave, 1996
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Artiklen er en del af
Artiklerne i handler ofte om
Fra
Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser
...
...
...
...
...
Skarnbassen
H.C. Andersen (f. 1805)
Lille Claus og store Claus
H.C. Andersen (f. 1805)
Snemanden
H.C. Andersen (f. 1805)
Den flyvende kuffert
H.C. Andersen (f. 1805)
Den lille Idas blomster
H.C. Andersen (f. 1805)
Det utroligste
H.C. Andersen (f. 1805)
Hvad fatter gør, det er altid det rigtige
H.C. Andersen (f. 1805)
Den lille pige med svovlstikkerne
H.C. Andersen (f. 1805)
Klods-Hans
H.C. Andersen (f. 1805)
Hvad fatter gør
H.C. Andersen (f. 1805)
Bo kører bil
Kirsten Ahlburg
Cyborg
Jan Kjær (f. 1971)
Livs rejse til De Blå Bjerge : en fortælling for børn og voksne
Grethe Vestermark
Mark i hallen
Jørn Jensen (f. 1946)
Bo og hækken
Kirsten Ahlburg
De tre små kinesere
Jesper Wung-Sung
Legender fra VM : alt om superstjernerne
Simon Mugford
Anton og Arnold
Ole Lund Kirkegaard
d. 30. okt. 1996
af
af
Else Lerche
d. 30. okt. 1996
Erfaringer med H. C. Andersens eventyr udgivet i letlæsningsserien Dingo viser, at lånerne er glade for dem. Dette eventyr udgives i gul Dingo, hvor bl.a. Hvad fatter gør.... 1995 også er udkommet. Det kan læses af begynderlæsere fra 9 år og af læsesvage børn og voksne. Der er kun ganske få ændringer i teksten. Ortografien er nutidig. En del sammensatte ord har delestreg. Helmeningerne er kortere og sætningsopbygningen dermed enklere. Teksten er opdelt i kapitler, på steder hvor det virker naturligt. Indenfor hvert kapitel er den opdelt i afsnit, hvilket sammen med illustrationerne gør layoutet overskueligt og indbydende. Werner Wejp-Olsen har illustreret med farvebilleder i sin kendte humoristiske streg, der ligger tæt op ad stilen i vittighedstegninger. De er forfriskende og anderledes, de støtter forståelsen og vil tiltale børnene. Blot synd at hyrden, som i teksten har kridhvidt hår, er tegnet skaldet. Illustrationen på forsiden vil børn lægge mærke til. Eventyret er det velkendte om lille Claus, der med sin gode forstand og meget held på kort tid bliver rig. Hos store Claus fører misundelsen og griskheden herover ham til sidst i døden.
d. 30. okt. 1996
af
af
Ole Frøslev Christensen (skole)
d. 30. okt. 1996
I Dingoseriens H.C. Andersenudgaver er vi nået til Lille Claus og store Claus. Som tidligere får vi originalteksten i nutidig ortografi med let og luftig opsætning med flere punktummer og opdeling af teksten i mindre afsnit og kapitler. Det er i dette tilfælde blevet til en gul Dingo, som efter seriens sværhedsindeks retter sig mod de bedste læsere i 3. klasse. Som tidligere har man satset på illustrationer af høj kvalitet, selvom Wejp-Olsens tegneseriestil a la Klaus Kludder nok vil falde nogle bibliotekarer (bl.a. undertegnede) for brystet. Men næppe målgruppen af børn i 3.-5. klasse, som værdsætter hans friske og komiske streg og ikke er hildet i kulturelle fordomme og litterær veneration. Formodentlig vil netop Lille Claus og store Claus blive den bog i serien, som vil få flest (frivillige) læsere. De vil ikke blive skuffede, for eventyret hører til et af Andersens morsomste Tidligere på året så vi Per Dybvigs glimrende nytolkende billedbogsudgave, men denne Dingo vil appellere langt mere direkte til den nævnte elevgruppe.
d. 3. nov. 2004
af
af
Karen Engelund (skole)
d. 3. nov. 2004
Vi går H.C. Andersen-året i møde med en hel sværm af nye udgivelser. Denne nye serie H.C. Andersens eventyr. 2 består af 10 titler mere eller mindre kendte eventyr, hvortil hører cd og kopimappe med opgaver og facitliste. Blandt de mest kendte eventyr er Lille Claus og store Claus og Den lille pige med svovlstikkerne. Blandt de mindre kendte kan nævnes Den flyvende kuffert og Det utroligste. Sidstnævnte var et af to vedtagne værker, som blev læst op over hele Norden i den fællesnordiske biblioteksuge. Layoutet er ensartet, enkelt og harmonisk for de 10 titler i serien. Bøgerne er alle nænsomt, men smukt illustreret af samme illustrator. Hæfterne er forsynet med appellerende forsider og konturtegninger, farvelagt med våde farver på få velvalgte helsidesillustrationer i hvert værk. Bøgerne signalerer i sit format letlæsningsbøger, men er med et lix på mellem 17 og 24 rettet til mellemtrinnet. Sproget har til gengæld bevaret megen originalitet, saft og kraft. De fleste af eventyrene findes i andre udgaver. Flere i billedbogsudgaver og andre som dele af eventyrsamlinger. Her får man et eventyr serveret ad gangen på en overskuelig måde og i god og enkel indpakning. Til selvlæsning fra 10 år.