Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Pistolen i skuffen


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Samme dag som Jesper stifter bekendtskab med monsterklubben og en rund stenkugle, der flere gange skifter ejer, finder han en pistol i moderens skuffe. Den volder ham bekymringer.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (6)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Gudrun Møller (børn)

d. 18. dec. 2018

Roman i jeg-form om Jesper på ca. 9 år, der fortæller om sig selv og de mennesker, der bor på Kirkebakken. Vi hører om hans oplevelser sammen med den jævnaldrende Leo, der er frygtløs og fuldaf gode ideer. De laver en monsterklub med mottoet »gør bange og bliv stærk«, bygger en tømmerflåde, driller de mindre, spiller fodbold o.s.v. - Sideløbende fortæller Jesper om sin mor og hendesven, Bjarne. De har det rart sammen alle 3, men efter et skænderi mellem moderen og Bjarne, er Jesper bange for, at Bjarne skal rejse. Da han finder en pistol, tror han at moderen vil myrde Bjarne,og han beslutter at skaffe pistolen af vejen, hvad der volder mange bryderier. - Beskrivelsen af livet på Kirkebakken er set fra børnenes synsvinkel. Bogen skildrer fint de små og storeusikkerhedsmomenter, der gør en barneverden så farlig, og som kan resultere i onde drømme og angstfyldte fantasier, som barnet ikke kan bearbejde og den voksne ikke forstå. Man fornemmer tydeligtskellet mellem børnenes og devoksnes verden. Det er en bog, som også voksne kan få forstand af, og brugt til oplæsning fra 8-9 år vil den give mulighed for gode samtaler. Spændende omslag af RoaldAls. Selvlæsning fra ca. 10 år.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Arne Holst (skole)

d. 18. dec. 2018

Bogens hovedperson er Jesper, en lille knægt med en livlig fantasi. Forf. lader drengen beskrive et broget univers, hvori indgår en »monster-klub«, oprettet på initiativ af den kontantelegekammerat Leo. Vi møder skomageren Samson, som er blevet små-sær på sine gamle dage, opgangens rollinger, som Jesper holder lidt på afstand, og i begivenhedernes centrum moderen og hendes ven,mureren Bjarne. Jesper finder en legetøjspistol i moderens skuffe, forestiller sig et snarligt jalousimord og konfiskerer våbnet. Der er dog snarere tale om Jespers jalousi mod Bjarne, men alleproblemer glattes ud ved moderens omsorg for Jesper, og en lykkelig lille familie kan drage på en planlagt tur til Norge. - Det er en både morsom og velfortalt historie fyldt med skægge indfald ogskrevet i et mundret og flydende sprog. Figuren Jesper lever, og man accepterer hans oplevelser og tankeverden. Forholdet til moderen og vennen Bjarne er skildret med realisme og varme.Velkomponeret og stilsikker.Omslagstegning ved Roald Als rammer historiens atmosfære i et raffineret pletskud. Fra ca. 11 år.


Folkeskolen

årg 99, nr 6 (1982)

af

af

Per Birkebæk

årg 99, nr 6 (1982)


Politiken

d. 27. okt. 1981

af

af

Ingerlise Koefoed

d. 27. okt. 1981


Berlingske tidende

d. 13. sep. 1981

af

d. 13. sep. 1981


Lands-avisen Aktuelt

d. 28. okt. 1981

af

af

Steffen Larsen

d. 28. okt. 1981