Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Dagen da Simon blev væk


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


For at få vand til familiens ko bryder Simon hul i dæmningen, og senere mistænkes han for at have påsat en brand. Han vil flygte til Amerika, men mangler penge til billetten. Sulten og ussel er befolkningen i Sverige i krigssommeren 1917.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (5)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Flemming Dehn (skole)

d. 18. dec. 2018

Et sted i Sverige 1917 - vi er i et lille fattigt samfund, som lægger deres arbejdskraft i det nærliggende savværk og møbelfabrik. Varme, tørke, holdning, strejke og arbejdsløshed går sammenmed den spændende handling op i en større enhed. Det er en bog med social holdning, - en politisk bevidst bog. Knugende fattigdom står som kontrast til den rige godsejer, som ejer næsten alt påegnen. Simon, som er bogens hovedperson, beslutter sig til at skaffe vand til det lille samfund. Han slår hul på dæmningen ved søen, bliver grebet af godsejerens inspektør - stikker af - blivermistænkt for ildspåsættelse på savværket - flygter o.s.v. Alt ender godt, strejken slutter, og Simon kommer hjem, han var kun nået til jernbanestationen. Omkring Simon kranser der sig en flok»levende« mennesker, voksne som børn, der kommer én ved. Tilværelsen var andet end spænding, der var også korruption og svindel midt i en mangelperiode. Det er 100 siders god læsning. Glæd jer tilat præsentere jeres 10-12årige læsere for denne nyanskaffelse.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Lone Jensen (børn)

d. 18. dec. 2018

En fortsættelse til Dagen da alting skete. Det er blevet sommer, der er strejke og arbejdsløshed. Der er stadig mangel på fødevarer, og det er tilmed tørke. For at noget af vandet fraHerregårdsåen kan flyde over i Lilleåen, så de igen kan få vand i byen, hugger Simon hul i dæmningen ude ved skovsøen. Han bliver imidlertid fanget af godsinspektøren, der tror Simon vil stjælebrænde. Inspektøren tager Simons økse, der senere dukker op ved branden på møbelfabrikken. Dette får Helga til at tro, at Simon er skyld i branden. Sammen med Katarina leder hun efter Simon, og definder ham til sidst siddende ved jernbanestationen: han kunne ikke tage til Amerika uden billet. Dette er i korte træk handlingen, der bindes sammen af mange episoder, der er med til at give etusædvanlig helstøbt og nuanceret billede af fattige menneskers vilkår i en svensk by i krigsåret 1917. Episoden, hvor den fede borgmester forsøger at foregøgle de hungerstrejkende mænd og kvinder,at middagsbordene er lige tommealle vegne, er kun et enkelt eksempel på den indignation, der parret med digterisk kunnen løfter denne bog ud over det almindelige. Samtidig har bogen et entydigtbudskab om indbyrdes solidaritet. Det er en sjælden bog. Illustreret med sort-hvide tegninger, der understøtter teksten. Kan læses fra ca. 10 år. Særdeles velegnet til oplæsning.


Berlingske tidende

d. 27. jan. 1977

af

af

Jørgen Grunnet Jepsen

d. 27. jan. 1977


Land & folk

d. 16. aug. 1979

af

af

Lisbeth Christiansen, Susanne Schytt

d. 16. aug. 1979


Politiken

d. 9. mar. 1977

af

af

Knud Bagger Christensen

d. 9. mar. 1977