Bøger / skønlitteratur / digte

Lånte drømme


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Hverdagsdigte om det særlige liv man har, når man bor på et bosted. Til alle, der vil have et lyrisk indblik i en andens tilværelse.

Indhold

Seneste udgave, bog

Værested

Vinden hvisker

Uppercut

Tusind lysår

Tidsmaskinen

Rummet

På et loft

Nytår

Min

Men vi venter


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 28. jan. 2022

af

af

Camilla Sejerøe

d. 28. jan. 2022

Hverdagsdigte om det særlige liv man har, når man bor på et bosted. Til alle, der vil have et lyrisk indblik i en andens tilværelse.

Kasper Mechlenburg skriver fra et synspunkt, vi sjældent hører fra. Digtene er tanker fra en hverdag, lige fra at tage sko på til overvejelser om sort stof og begær. De fleste af digtene er korte og enkle. Som forfatteren selv skriver: " Denne her tekst/Er skrevet til den/Som bare vil kigge ind/I virkelighedens verden". Forfatteren bor i dag på et bosted.

Enkle, nogen steder simple, digte. Men standpunktet som bosiddende på et bosted og tidligere på Nørrebro, giver digtene en særlig kant: her er tanker og følelser fra en af dem, vi sjældent hører fra. Dette gør digtene mere relevante i samtiden.

Spring til solen indeholder også hverdagsdigte. Disse er dog knapt så samfundsrelevante.