Film / fiktion / gyserfilm

A quiet place - day one

Del 0 af A quiet place

Beskrivelse


Midt i New Yorks larm angribes byen af ondsindede rumvæsner. De jager ved hjælp af lyd, så nu gælder det om at være stille. Kan ses fra 15 år af alle, der kan lide en god forskrækkelse.

Indhold

Seneste udgave,

Extras


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 20. dec. 2024

af

af

Joan Bak

d. 20. dec. 2024

Midt i New Yorks larm angribes byen af ondsindede rumvæsner. De jager ved hjælp af lyd, så nu gælder det om at være stille. Kan ses fra 15 år af alle, der kan lide en god forskrækkelse.

Sam er en ung kvinde og dødeligt syg af kræft. Hun er på et kedeligt opholdssted, hvor hun stikker ud ved at være ung og have normal psyke. Hun keder sig bravt og vil opleve byen, på trods af sin sygdom. Men så kommer rumvæsnerne. Midt i sin frygtelige smerte fra sygdommen er hun nu også nødt til at kæmpe mod de fremmede. Rumvæsnerne angriber der, hvor de kan høre lyde, så det gælder om at være stille på trods af angst og smerter. Hun møder Eric, og de to hjælper hinanden med at overleve. Eric hjælper Sam med smertestillende medicin, så hun kan hvile sig mellem angrebene. Sams største ønske er bizart nok at få pizza fra et bestemt pizzaria byen, da det minder hende om hendes afdøde far. Han var musiker og i hendes barndom tog hun med ham, når han gav koncert, og de besøgte altid pizzariaet bagefter. Faren er død for længst, men Sam ønsker at genleve det en sidste gang. Ved hjælp af Eric lykkes det, og Sam kan endelig give slip.

På trods af den vilde handling er filmen langtrukken. Det vil helt klart være en fordel at se de andre film i serien først.

Denne film er en prequel til A quiet placeA quiet place part II og part II, der finder sted et godt stykke tid efter rumvæsnernes invasionDenne film er en prequel til A quiet place og , der finder sted et godt stykke tid efter rumvæsnernes invasion.


Berlingske tidende

d. 27. juni 2024

af

af

Thomas Brunstrøm

d. 27. juni 2024


Jyllands-posten

d. 30. juni 2024

af

af

Freja Dam

d. 30. juni 2024


Politiken

d. 28. juni 2024

af

af

Joakim Grundahl

d. 28. juni 2024