Bøger / faglitteratur

Ableisme : magt, menneskesyn og myten om den normale krop


Beskrivelse


Personer med fysisk handicap er verdens største minoritetsgruppe, men er udsat for fordomme og diskrimination - også politisk, strukturelt og infrastrukturelt. Universelt design (UD) kan være en mulig løsning på ableisme. For alle med interesse for handicap og samfundsdebat.

Indhold

Seneste udgave,

Hvad er ableisme?

Når politik legitimerer ableisme

Hvem må arbejde?

Hvilket menneskesyn designer vi efter?

Er folkeskolen for alle?

Ulighed i sundhed

Ableisme i sociale interaktioner

Strategier i en verden med ableisme

Hvordan gør vi op med ableisme?


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 26. juli 2024

af

af

Annemette Schønberg Johnsen

d. 26. juli 2024

Personer med fysisk handicap er verdens største minoritetsgruppe, men er udsat for fordomme og diskrimination - også politisk, strukturelt og infrastrukturelt. Universelt design (UD) kan være en mulig løsning på ableisme. For alle med interesse for handicap og samfundsdebat.

Begrebet ableisme dækker over den diskriminerende grundlæggende strukturtænkning, at man skal være "able", altså "kunne". Mennesker med handicap, kronisk lidelse eller anden form for funktionsnedsættelse er en stadigt voksende gruppe, herunder medregnet ældre. Det beskrives, hvordan ableisme kommer til udtryk i fysiske miljøer, i samfundets mindset og politisk legitimering, og hvilke konsekvenser, det har. Folkeskolen og arbejdsmarkedet er ikke tilstrækkeligt rummelige, og i sociale interaktioner er man ofte udsat for at blive betragtet som et barn. I de sidste kapitler præsenteres strategier til at håndtere disse udfordringer, samt værktøjet Universelt Design (UD), som er skrevet ind i FN's Handicapkonvention. Forfatteren er forsker ved AAU og slutter af med 9 siders referencer.

Den lille bog er sprængfyldt med nyttig information og øjenåbnende debatstof, der kan give modspil til nedladende menneskesyn og byrderetorik. Bør ikke mindst læses af alle med politisk og offentligt administrativt virke. Man mærker tydeligt forfatterens forskerbaggrund, men bogen er alment tilgængelig.

Jeg leder efter en ny måde at tale om handicap påUnormale mennesker og Unormale mennesker anbefales ogsåJeg leder efter en ny måde at tale om handicap på og anbefales også.


Tidsskrift for socialpædagogik

Årg. 27, nr. 1 (2024)

af

af

Niels Rosendal Jensen

Årg. 27, nr. 1 (2024)


Handicaphistorisk tidsskrift

Nr. 52 (2024)

af

af

Lisbeth Riisager Henriksen

Nr. 52 (2024)