Bøger / faglitteratur til børn

Æsler


Indhold

Seneste udgave,

Fra hoved til hov

En god hjælp

I naturen

Med hår på

Rengøring

Grådige græssere

Drikke

Han-æsler

Æsel-føl

Opvækst

I sikkerhed

Skryden

Signaler

Pasning af æsler


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 17. juli 2019

af

af

Henrik Munch Jørgensen

d. 17. juli 2019

Fagbog i serien "Små fakta" om æsler. Bogen kan læses af børn mellem 7 og 9 år og er velegnet både til interesselæsning, faglige læsekurser samt emneopgaver i indskolingen.

Denne bog fortæller i ord og billeder om æsler og deres levevis i naturen og i fangenskab. Billedsiden fylder meget i bogen, som indeholder en stor mængde tegnede illustrationer og fotografier, som illustrerer tekstens pointer. Lix er på 15, teksten er sat med store typer i korte afsnit og sammensatte ord deles med en bindestreg.

Det er en både interessant og lærerig bog om æsler, som giver et godt indblik i æslernes verden og indeholder mange spændende facts. Papirkvaliteten er god og forsiden samt bogens mange illustrationer appellerer til dyreglade børn.

Der findes ikke tilsvarende letlæste bøger af nyere dato om æsler.