Bøger / skønlitteratur til børn / billedbøger

Alle aberne


Beskrivelse


Alle aberne leger sammen, men pludselig får de lyst til at lege hver for sig. En abe tegner, en abe bygger og en abe spiller bold. Men den sidste abe ved ikke, hvad den har lyst til. Billedbog for 2-5-årige.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 12. jan. 2024

af

af

Mette Rabæk Poulsen

d. 12. jan. 2024

Alle aberne leger sammen, men pludselig får de lyst til at lege hver for sig. En abe tegner, en abe bygger og en abe spiller bold. Men den sidste abe ved ikke, hvad den har lyst til. Billedbog for 2-5-årige.

Seks abe-venner løber ind i skoven. De klatrer og spiser og svinger sig i lianerne sammen, men da én af aberne forlader legen, vil de alle finde på noget at lave selv. En abe spiller bold og én bygger et tårn, og de er alle sammen glade - næsten. Den sidste abe ved ikke, hvad den har lyst til at lave. Den bestemmer sig for at prøve de ting, de andre aber laver, og imens skriver den ned, hvad den oplever. Men måske er det slet ikke de andres idéer der dur? Bogen har helsides farveillustrationer på mat papir med lidt tekst på hver side. Første og sidste opslag er et vrimmel af aber i skitseform, man kan gå på opdagelse i.

En sød billedbog med dejlige farveillustrationer i Jørgen Stamps velkendte streg. Bogen har et meta-lag, da læseren på sidste side finder ud af, at det er den sidste abe, der er forfatter til bogen. Det er en ret sjov idé, som vil overraske de mindre børn. Sproget er enkelt i begyndelsen af bogen, men da forfatter-aben går i gang med at skrive, gør den sig nogle overvejelser, der lyder lidt voksent, fx: "Når jeg undersøger ting, bliver jeg klogere og forstår verden omkring mig bedre." Der er et lille misforhold mellem den meget enkle tekst, der henvender sig til de mindste børn, og den tekst aben skriver.

Jørgen Stamp har lavet mange børnebøger, bl.a. RæserandenPeter Pedals bedste dyrehistorier. En anden elsket abe er Peter Pedal, fx Peter Pedals bedste dyrehistorierJørgen Stamp har lavet mange børnebøger, bl.a. Ræseranden. En anden elsket abe er Peter Pedal, fx .